Rezultate te kerkimit per termin: +Ese

Total: 1255
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:27.971Z

Ese Filmike per kineasten Adiana Elini

Ne vazhden e perkujtimeve te personaliteteve qe bene historine e kinematografise shqiptare, Arkivi Shteteror i Filmit perkujton nje tjeter figure. Paraditen e se shtunes do te shfaqet premiera e filmit dokumentar "Ese filmike per kineasten Adiana Elini". Nje filmi i realizuar nga Ilia Dede e Ferdina

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:20.264Z

85 vjetori i lindjes, Alfred Uçi vjen me botimin e ri Ese dhe etyde filozofiko-estetike

Befasues për thellësinë e mendimit dhe cilësinë e energjinë me të cilën shkruan. Profesori dhe akademiku Alfred Uçi ka festuar 85 vjetorin e lindjes, mes miqve, të afërmve dhe personaliteve të shquara të vendit. Produktiv dhe cilësor, akademiku Uçi ka ardhur edhe në këtë për

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:20.665Z

Garë për ese për të rinjtë e Kosovës

Të rinjtë e Kosovës nga 18 deri 29 vjeç do të mund të marrin pjesë bashkë me moshatarët e tyre nga rajoni në garën për shkrimin e një eseje me temën " Të rinjtë nga Evropa Juglindore për prosperitet të rajonit", e cila është organizuar nga Asambleja Parlamentare e Procesit të B

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:46.197Z

Ese per integrimin, perfitimet per fituesit e 3 cmimeve te para

Ministria e Integrimit ne bashkepunim me Universitetin e Tiranes dhe me mbeshtetjen e Agjencise Gjermane per Bashkepunim Teknik, GTZ-se, do te organizojne konkursin studentore, per esene me te mire. Qellimi i ketij aktiviteti eshte perfshirja e studenteve ne ceshtjet e integrimit, pikerisht ne kohe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:53.569Z

Ese të letërsisë shqipe, botuar më 1972 në Itali vjen në shqip

Pranë lexuesit vjen Ese të letërsisë shqipe, e mendimtarit të njohur, Ernest Koliqi. Ky është libri më i ri i botuar nga shtëpia botuese IDK. Ky libër i botuar në Itali në vitin 1972, vjen tashmë në shqip, i përkthyer nga Dhurata Shehri. Libri është një përmbledhje me kumtesa e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:51.752Z

Garë ujqërish!!!, Ese

Nga Genc LLAKAJ Preludi: Starti i vonuar (1992-2009)Udhëton në rrugën që ka bërë ky popull përgjatë 18 vjetëve të fundit dhe vetëm i qetë smund të jesh. Të mungojnë mjetet e duhura, të mungon përvoja e të përpjetave, e të tatëpjetave, të mungon fati të kesh një timonier të s

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:48.352Z

Ese - Si ta shohim teatrin?

Bertolt Brehti në kohën e tij ka qenë kritik ndaj teatrit. Në shkrimet që i ka shkruar në vitet 1919 deri në 1921, ai gjithnjë ka përmendur se shpeshherë shfaqjet janë monotone, nuk janë zbavitëse, por të papranuara. “Teatri pa kontakt me publikun na çon në pakuptimësi. Teatri yn

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama