Rezultate te kerkimit per termin: +Fishta

Total: 1987
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:50.985Z

Fishta/ Homeri i kohëve moderne

Poeti ynë Gjergj Fishta është një nga vazhduesit autentikë dhe të drejtpërdrejtë të Rilindjes Kombëtare, shprehës i idealeve atdhetare dhe demokratike në kushtet e krijuara në shekullin e njëzet dhe kjo se dhe mënyrat e pasqyrimit të jetës në krijimtarinë e tij, janë vazhdim i n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:47.931Z

Fishta mes dy bibliotekave

Librat, dorëshkrimet, vula e poetit At Gjergj Fishta u ekspozuan në Biblotekën Marin Barleti të Shkodrës në kuader të aktivitetit “At Gjergj Fishta mes dy bibliotekave”, i cili u mbajt në kuadër të festave të nëntorit. Drejtor

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:46.954Z

FISHTA N DOKUMENTE T PANJOHURA

Me rastin e 70-vjetorit te vdekjes se Gjergj Fishtes 1871-1940 Fishta figura me e shquar e letersise shqiptare edhe pse do binte ne harrese per 50 vite me radhe nga sistemi komunist sado qe koha kalon vepra dhe personaliteti i tij sikur terheqin me teper vemendjen e lexuesve dhe studiuesve vendas d

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:58.573Z

Kur ligjëron e fshikullon Fishta

Kujtim DASHI Gjergj Fishta u tërhoq vetë nga jeta parlamentare. Ai kishte qenë deputet i Shkodrës (krahu i opozitës), nënkryetar i parlamentit dhe kryetar i komisionit për arsimin e bilancin. Me kërkesën këmbëngulëse të Fishtës, vendin e tij e zuri Pater Ambroz Marlaskaj. Kur dikush

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:00.137Z

Gjergj Fishta dhe hijet përreth

FRANO KULLIGjergj Fishta ka lindur më 23 tetor 1871 dhe këto ditë, gati një shekull e gjysmë më pas, ai shënohet në kujtesën tonë nëpërmjet një akti aspak nderues; shtëpia ku ai kaloi disa prej viteve të fëminisë së hershme, në Fishtë të Zadrimës, është akoma në këmbë por

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:47.379Z

Gjergj Fishta, i “gjallë” në përvjetor

Nga Express më 14 dhjetor 2010 në ora 10:22 Shkodra e përmbytur e ka gjetur kohën të kujtojë patriarkun e saj. Në 70-vjetorin e vdekjes së poetit dhe gjuhëtarit At Gjergj Fishta, Universiteti i Shkodrës “Luigj Gurakuqi” zhvilloi konferencën shkencore “Fishta - Poeti dhe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:54.147Z

Kur ligjëron e fshikullon Fishta...

Kujtim DASHI Peshorja e trimërisë Dihet se një pjesë e madhe e protagonistëve të lavdëruar në “Lahutën e Malcisë” ishin ende gjallë, kur Poeti u këndonte burrnitë; ndër këta edhe Marash Uci, të cilin At Fishta e kish njohur

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama