Rezultate te kerkimit per termin: +Fishta

Total: 1987
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:58.573Z

Kur ligjëron e fshikullon Fishta

Kujtim DASHI Gjergj Fishta u tërhoq vetë nga jeta parlamentare. Ai kishte qenë deputet i Shkodrës (krahu i opozitës), nënkryetar i parlamentit dhe kryetar i komisionit për arsimin e bilancin. Me kërkesën këmbëngulëse të Fishtës, vendin e tij e zuri Pater Ambroz Marlaskaj. Kur dikush

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:00.137Z

Gjergj Fishta dhe hijet përreth

FRANO KULLIGjergj Fishta ka lindur më 23 tetor 1871 dhe këto ditë, gati një shekull e gjysmë më pas, ai shënohet në kujtesën tonë nëpërmjet një akti aspak nderues; shtëpia ku ai kaloi disa prej viteve të fëminisë së hershme, në Fishtë të Zadrimës, është akoma në këmbë por

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:47.379Z

Gjergj Fishta, i “gjallë” në përvjetor

Nga Express më 14 dhjetor 2010 në ora 10:22 Shkodra e përmbytur e ka gjetur kohën të kujtojë patriarkun e saj. Në 70-vjetorin e vdekjes së poetit dhe gjuhëtarit At Gjergj Fishta, Universiteti i Shkodrës “Luigj Gurakuqi” zhvilloi konferencën shkencore “Fishta - Poeti dhe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:54.147Z

Kur ligjëron e fshikullon Fishta...

Kujtim DASHI Peshorja e trimërisë Dihet se një pjesë e madhe e protagonistëve të lavdëruar në “Lahutën e Malcisë” ishin ende gjallë, kur Poeti u këndonte burrnitë; ndër këta edhe Marash Uci, të cilin At Fishta e kish njohur

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:28.293Z

Tiranë, arrestohet ndërtuesi Sait Fishta, sekuestrohen 9 pallate në Velipojë

Me urdhër të Prokurorisë së Shkodrës, policia ka ndaluar në Tiranë ndërtuesin Sait Fishta. Ai akuzohet për ndërtim të paligjshëm në tokë publike. Mësohet se prokuroria ka vënë nën sekuestro 9 pallate të tij që ndodhen në zonën bregdetare të Velipojës. Njoftimi i Prokurorisë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:40.394Z

Fishta i persekutuari qe enderronte Interin

Personazhi Ne Shqiperi eshte thuajse i panjohur por Bashkim Fishta eshte shnderruar ne nje personazh pertej Adriatikut. E perditshmja me e madhe sportive ne Itali Gazzetta dello Sport i ka kushtuar nje faqe te plote ish te burgosurit politik ne regjimin komunist. Aty Fishta ka treguar eksperiencen

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:47.179Z

FISHTA NË DOKUMENTE TË PANJOHURA

Me rastin e 70-vjetorit të vdekjes së Gjergj Fishtës (1871-1940) Fishta, figura më e shquar e letërsisë shqiptare, edhe pse do binte në harresë për 50 vite me radhë nga sistemi komunist, sado që koha kalon, vepra dhe personaliteti i tij, sikur

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama