Rezultate te kerkimit per termin: +Fondi +Monetar +Nderkombetar

Total: 688
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:31.402Z

Rritja e pagave, fondi 80 milione euro

Blerina Hoxha Fondi qe do te vihet ne dispozicion per rritjen e pagave dhe pensioneve me 1 korrik te ketij viti eshte llogaritur te kete nje efekt ne buxhet rreth 9 miliarde leke ose 80 milione euro. Shifra eshte bere e ditur nga zv/ministri i financave, Sherefedin Shehu. Zyrtari i larte i financave

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:51.294Z

FMN-ja i jep hua Ukraines

Fondi Monetar Nderkombetar i ofroi nje hua prej 16.5 miliarde dollare Ukraines per ta ndihmuar te ruaje besimin dhe qendrueshmerine ekonomike dhe financiare. Vendi eshte lekundur keq nga kriza e kredive duke shenuar renie ne tregjet e aksioneve dhe ne vleren e monedhes vendase. Trazirat p

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:30.702Z

FMN miratoi nje kredi te re per Kosoven

Fondi Monetar Nderkombetar miratoi nje kredi prej 140 milion dollaresh aferisht 107 milion euro per Kosoven ne kuader te nje programi 20 muajsh qe do te lehtesoje trysnine fiskale te Kosoves. Ky vendim pasoi nje marreveshje te qeverise se Kosoves dhe Fondit Monetar Nderkombetare te arritur ne fillim

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:58.915Z

FMN: Sinjalet që lajmëruan krizën fiskale

Situata e pasigurt fiskale për shkak të borxhit të lartë publik, sipas ekspertëve të FMN-së, është lajmëruar më herët me një krizë 5-vjeçare fiskale. Fillimi i kësaj krize, sipas raportit Vlerësimi i stresit fiskal, daton qysh në vitin 1991, kur ishte edhe sinjali i parë që Shqip

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:58.839Z

Kosova, te henen anetare e plote e FMN

Fondi Monetar Nderkombetar ka deklaruar sot se Kosova eshte gati te behet anetarja e 186-te e organizates javen e ardhshme, rreth 16 muaj pas shpalljes se pavaresise. Zedhenesi i FMN-se, Alister Tomson deklaroi per agjencine “AFP” se kreret kosovare te shtetit pritet t’

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:41.283Z

Kriza, Polonia 20 miliarde usd nga FMN

Qeveria polake do te marre nga Fondi Monetar Nderkombetar nje kredi prej 20 miliarde dollaresh per t’i bere balle krizes ekonomike. Ministri polak i Financave, Rostowski ka deklaruar se kredia nuk duhet te konsiderohet si nje fond emergjence, por si nje rezerve shtese likuiditeti n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:42.818Z

BE heton shumen e vertete te borxheve greke

Nga rezultati i hetimeve te autoritetit statistikor evropian Eurostat varet nese Bashkimi Evropian dhe Fondi Monetar Nderkombetar duhet te ndyshojne programin e tyre per shpetimin e ekonomise greke apo jo.Nga rezultati i hetimeve varet gjithashtu edhe ashpersimi ose jo i masave te qeverise greke lid

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama