Rezultate te kerkimit per termin: +Gra

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:56.114Z

Zgjedhjet, vetëm 17 gra kandidate

Me gjithë deklaratat mediatike për barazinë gjinore dhe pjesëmarrjen e sa më shumë grave në jetën politike, gjithçka mbetet ende demagogji.Lista e publikuar së fundi, e Partisë Socialiste dhe Partisë Demokratike për kandidatët në 384 njësi vendore në të gjithë vendin, për zgjedhj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:41.130Z

Jini gra!

Nga Majlinda Bregu Nje mike më ftoi te lexoja para pak ditësh nje shkrim të "The Time" per Hillary Clinton dhe mënyrën se si media e portretizon gruan qe sot garon per Presidente te SHBA. Shkrimi nis me një koment të Presidentit Obama: "Në 2008, asaj, (Hillary-t) i duhej të bëntë cdo gj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:47.099Z

Gra të forta nën Qiell të heshtur

Teatri i Metropolit sjell më 5 maj premierën e dytë për këtë sezon. "Qiell i heshtur" është komedia e frymëzuar nga jeta e astronomes Henrieta Laevitt, një nga astronomet e para në Harvard. Një grua e re dhe pasionante, së cilës i duhet të përballet me një shoqëri të pamësuar me

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:43.627Z

Në mandatin e ardhshëm, më shumë gra në qeveri

Gazeta ShqipTopalli në Drenovë  Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, ishte dje në Drenovë në një takim me gra dhe vajza për promovimin e të drejtave dhe rolit të tyre në vendimmarrje, si një faktor zhvillimi për shoqërinë dhe vendin. Unë besoj fort se sa më të shkolluara, sa më

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:59.789Z

Pesë mijë gra vriten për nder

New York, 6 mars NOA Studimet e Organizatës së Kombeve të Bashkuara kanë arritur në përfundimin se rreth 5 mijë gra në gjithë botën, humbasin jetën si pasojë e vrasjes për nder. Shifra është bërë publike në prag të 8 Marsit, Ditës Ndërkombëtare të Gruas, nga Komisionerja e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:54.863Z

Një në tri gra rrihen ose përdhunohen

Eve Ensler, autorja e famshme e “Monologjeve të vaginës” shpjegon sot në një artikull të “The Guardian” gjithë motivimin e saj për të luftuar për të drejtat e grave, por edhe për vështirësitë e këtij aktivizmi. Ajo lançon me këtë rast datën e një proteste bot

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:44.541Z

Topalli: Më shumë gra në politikë

Topalli dje në Lezhë Kryetarja e Parlamentit, Jozefina Topalli, bëri apel nga Lezha për fuqizimin e rolit të gruas. Duke nxitur orientimin e grave në drejtimin e bizneseve të ndryshme, si agrobiznes, mikrobiznes apo biznese familjare, ajo e vuri theksin te rëndësia e fuqizimit ekonomik të

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama