Rezultate te kerkimit per termin: +Gra

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:35.416Z

Gra qe luftojne

Nga Eni Vasili Ellen Johnson Sirleaf bashke me Leymah Gbowee nga Liberia dhe Tawakul Karman nga Jemeni kane fituar cmimin Nobel per Paqe. Ellen Johnson Sirleaf presidente e Liberise eshte gruaja e pare Presidente e zgjedhur ne Afrike. Leymah Gbowee eshte aktiviste e paqes ne Liberi. Tawakul Ka

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:56.114Z

Zgjedhjet, vetëm 17 gra kandidate

Me gjithë deklaratat mediatike për barazinë gjinore dhe pjesëmarrjen e sa më shumë grave në jetën politike, gjithçka mbetet ende demagogji.Lista e publikuar së fundi, e Partisë Socialiste dhe Partisë Demokratike për kandidatët në 384 njësi vendore në të gjithë vendin, për zgjedhj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:41.130Z

Jini gra!

Nga Majlinda Bregu Nje mike më ftoi te lexoja para pak ditësh nje shkrim të "The Time" per Hillary Clinton dhe mënyrën se si media e portretizon gruan qe sot garon per Presidente te SHBA. Shkrimi nis me një koment të Presidentit Obama: "Në 2008, asaj, (Hillary-t) i duhej të bëntë cdo gj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:47.099Z

Gra të forta nën Qiell të heshtur

Teatri i Metropolit sjell më 5 maj premierën e dytë për këtë sezon. "Qiell i heshtur" është komedia e frymëzuar nga jeta e astronomes Henrieta Laevitt, një nga astronomet e para në Harvard. Një grua e re dhe pasionante, së cilës i duhet të përballet me një shoqëri të pamësuar me

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:43.627Z

Në mandatin e ardhshëm, më shumë gra në qeveri

Gazeta ShqipTopalli në Drenovë  Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, ishte dje në Drenovë në një takim me gra dhe vajza për promovimin e të drejtave dhe rolit të tyre në vendimmarrje, si një faktor zhvillimi për shoqërinë dhe vendin. Unë besoj fort se sa më të shkolluara, sa më

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:59.789Z

Pesë mijë gra vriten për nder

New York, 6 mars NOA Studimet e Organizatës së Kombeve të Bashkuara kanë arritur në përfundimin se rreth 5 mijë gra në gjithë botën, humbasin jetën si pasojë e vrasjes për nder. Shifra është bërë publike në prag të 8 Marsit, Ditës Ndërkombëtare të Gruas, nga Komisionerja e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:54.863Z

Një në tri gra rrihen ose përdhunohen

Eve Ensler, autorja e famshme e “Monologjeve të vaginës” shpjegon sot në një artikull të “The Guardian” gjithë motivimin e saj për të luftuar për të drejtat e grave, por edhe për vështirësitë e këtij aktivizmi. Ajo lançon me këtë rast datën e një proteste bot

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama