Rezultate te kerkimit per termin: +Historia

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:16.688Z

Promovohet Historia e Kosovës

Në organizim të Kuvendit Komunal, të mërkurën në Tetovë janë promovuar tre librat për historinë e Kosovës, të autorit Jusuf Buxhovi. Librat përfshijnë periudhën antike dhe mesjetën, periudhën osmane dhe periudhën deri te protektorati ndërkombëtar në Kosovë.Recensenti i librit,

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:36.587Z

Historia: A ishin me të vërtetë vikingët gjakatarë?

Historia e vikingëve ka magjepsur njerëzit për shumë shekuj. Por ndërsa një ekspozitë e madhe është hapur në Muzeun e Britanisë, disa kanë ngritur diskutimin se njerëzit ndoshta i kanë kuptuar gabim këta luftëtarë Tom de Castella, BBC Anijet e gjata mbërritën më 8 qershor

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:51.296Z

Historia në treg

Mbase Çurçilli e kishte gabim. Mbase nuk është se Ballkani, siç thoshte ai, prodhon më tepër histori sesa mundet të konsumojë. A nuk kanë treguar dy dekadat e fundit pikërisht se Ballkani ka konsumuar gjithë historinë që ka prodhuar, madje ka uri edhe për më tepër?

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:51.743Z

Historia e Braudel si manual

Nga Express më 13 shkurt 2011 në ora 12:14 Është konsideruar si një ndër figurat më të shquara të shekullit të njëzetë, duke pasur parasysh librin “Gramatikë e qytetërimeve”, që ribotohet nga Instituti i Dialogut dhe Komunikimit, përkthyer nga shkrimtari Fatos Kongoli. &

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:33.265Z

Historia kunder Evropes

Transmetuar me 17022014 - 1442 Harold James PUBLICITET A eshte aktualisht qendra evropiane shume naive apo shume idealiste A eshte realisht e mundur qe te shpetosh nga historia Ose ne te kundert a ka dicka te cuditshme ne

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:43.631Z

Berisha Historia e falsifikuar

Kryeministri Sali Berisha deklaroi të shtunën se historia e Shqipërisë është e falsifikuar. Ai tha se është detyrë që ajo të rishkruhet për t’i dhënë vendin e duhur gjithçkaje. “Asgjë nuk mund t&eu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:20.683Z

Historia e Falenderimeve

Historia e Falenderimeve që ju njihni mund të jetë kjo: pelegrinët anglezë që kërkonin liri fetare, shkuan në Plymouth, Massachusetts, ku ata gjetën një tokë të pasur me kafshë dhe u mirëpritën nga një indian miqësor i quajtur Squanto, i cili i mësoi si të mbillnin misër. Por his

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama