Rezultate te kerkimit per termin: +Ibrahim +Kodra

Total: 420
No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:22.847Z

Ibrahim Kodra, simbol i qytetit të Durrësit

Një vit më parë kryetari i bashkisë së Durrësit dhe Shoqata Durrësi shpallën piktorin e njohur Ibrahim Kodra \"Simboli i qytetit të Durrësit\". Dhënia e titullit ka përkuar me dy vjetorin e vdekjes se tij. Titulli \"simboli i qytetit të Durrësit\", për Ibrahim Kodrën,  ka qenë prop

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:01.752Z

Çmimi "Ibrahim Kodra" për Ana Mattamira

Nga Express më 26 maj 2011 në ora 09:12 Në vendin ku ai jetoi, për herë të parë ndahet një çmim me emrin e tij. I dedikohet të rinjve, artistëve të ardhshëm, që sapo kanë hedhur hapat e parë në rrugën e artit. Për ta emri i Ibrahim Kodrës do të thotë shumë. Aq më tepër

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:01.397Z

Milano, një çmim me emrin Ibrahim Kodra

Trofeu me emrin Ibrahim Kodra Pas hapjes së muzeut, tani edhe një çmim. Për herë të parë, në Itali dhe në qytetin ku ai jetoi dhe ndërtoi pjesën më të rëndësishme të karrierës së tij, në Milano, u nda një çmim që mban emrin e piktorit të njohur shqiptar Ibrahim Kodra. Komuma e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:57.920Z

Çmimi Ibrahim Kodra për studentët italianë

Nga Express më 21 prill 2011 në ora 09:23 Një ekspozitë dhe një çmim me emrin e piktorit shqiptar, Ibrahim Kodra, do të ndahet nga Fondacioni që mban emrin e tij, që drejtohet nga znj. Maria Pacolli. Në fakt, deri më 24 prill në Milano do të ekspozohen veprat e studentëve të për

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:22.038Z

Ibrahim Kodra, primitivi i qytetërimit të ri

Dita e sotme, shënon 8 vjetorin e ndarjes nga jeta të piktorit të njohur Ibrahim Kodra, i cili  ndërroi jetë në Milano (Itali), në moshën 88-vjeçare. I njohur si Primitivi i Qytetërimit të Ri, ai erdhi në Shqipëri në vitin 1973 dhe 1996, kur morri titullin Nderi i kombit dhe më pas n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:20.044Z

Ibrahim Kodra perkujtohet ne Tirane

Dy vite shkuar, u nda nga jeta piktori Ibrahim Kodra, dhe ne kete vjetor te dyte, ne Galerine Kombetare te Arteve, paraditen e sotme, do te perkujtohet figura e tij. Pritet te shfaqet nje dokumentar pagezuar "Arte Dimensione" mbi krijimtarine e piktorit, si edhe 11 fotografi nga riorganizimi dhe res

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:54.472Z

Hapet muzeu “Ibrahim Kodra”

Në Lugano të Zvicrës, konkretisht në vendin më piktoresk të tij, në katër vjetorin e vdekjes, është hapur muzeu “Ibrahim Kodra”. Ky muze është hapur me iniciativën e Behgjet Pacollit, i cili edhe është autorizuar nga vetë piktori Kodra sa ishte gjallë që të përkujdesej për g

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama