Rezultate te kerkimit per termin: +Joli +Eleni +Gjovreku

Total: 5
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:55.218Z

Romeo e Zhuljeta në versionin shqiptaro-bullgar

Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit në bashkëpunim me Operën dhe Baletin Kombëtar të Sofjes do të shfaqë “Romeo dhe Zhuljeta” në datat 18, 19, 21, 22, ora 19.00. Shfaqja është një balet në tri akte bazuar në tragjedinë me të njëjtin titull të Shekspirit. Baleti do të vihet n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:55.155Z

“Romeo dhe Zhuljeta”vjen si balet

TIRANE-Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit në bashkëpunim me Operën dhe Baletin Kombëtar të Sofjes do të shfaqë “Romeo dhe Zhuljeta” në datat 18,19, 21,22, Ora 19.00. Shfaqja është një balet në tri akte bazuar në trag

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:55.221Z

Romeo dhe Zhuljeta ne balet

Teatri Kombetar i Operas Baletit ne bashkepunim me Operan dhe Baletin Kombetar te Sofjes do te shfaqin Romeo dhe Zhuljeta balet me tre akte bazuar ne tragjedine me te njejtin titull te Shekspirit. Muzika eshte e Sergej Prokofiev me skenografi te Agim Zajmi. Baleti vjen i drejtuar nga mjeshtri kore

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:27.247Z

Ministria e Kultures shpall personalitetet e vitit

Tiranë, 25 shkurt 17:32 NOA - Ministria e Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve shpalli emrat e personaliteteve të vitit me më shumë kontribut në kulturën kombëtare. Joli Eleni Gjovreku, Drejtoreshë e Artit në MTKRS, doli sot para mediave dhe tha se në fushën e letrave u shpall Lasgu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:27.245Z

Personalitete të vitit... Poradeci, Vaçe Zela dhe Paskali

Gjatë këtij viti do të shpallen tre personalitete nderi në fushën e letrave, artit figurativ dhe të muzikës. Për të nderuar dhe vlerësuar kontributin e tyre në artin shqiptar, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve ka vendosur të shpallë tre personalitete të vitit. “Fushat ku do

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:55.477Z

Romeo dhe Zhuljeta, historia e dashurisë në balet

18/03/2011  Për herë të parë u ngjit në skenën e Teatrit të Operës dhe Baletit në vitin 1996. Atëherë ishte koreografi Agron Alia ai që solli për publikun shqiptar historinë e dashurisë së Romeos dhe Zhuljetës në balet. Këtë herë, historia do të rrëfehet sërish, por

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:27.259Z

2009-ta, viti i Lasgush Poradecit, Odhise Paskalit dhe Vaçe Zelës

Gjatë 2009-s do të organizohen veprimtari të ndryshme për tre personalitetet e shquara të letrave, skulpturës dhe muzikës shqiptare, si dhe ekspozita në bashkëpunim me familjarët e tyre Petrika GROSI Ndërsa vazhdon skandali me akademinë e filmit “Marubi”, Ministria e Kulturës, Turiz

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama