Rezultate te kerkimit per termin: +Kushtetuesen

Total: 332
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:44.363Z

Dekretet e Topi per Kushtetuesen jashte rendit te dites

11/11/2010Topalli leter Rucit dhe Nacos per shtyrjen e procesit te miratimit Kuvendi diskuton sot kerkesen per pezullim deri ne vendimin e Gjykates Ashtu sic ishte paralajmeruar nje jave ne pare gjate seances parlamentare dekretet e Presidentit per anetare te Gjykates Kushtetuese nuk do te jene ne r

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:36.581Z

Thellohet kriza: Nishani do të presë Kushtetuesen

Burime nga Presidenca, kanë bërë të ditur se Presidenti do të presë vendimin e Gjykatës Kushtetuese, për interpretimin e nenit të Kushtetutës, që flet për dekretimin e ministrave Kreu i shtetit, Bujar Nishani, duket se do të presë vendimin e Gjykatës Kushtetuese për interpretimin e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:36.582Z

Dekretet për ndryshimet në Qeveri, Gjykata Kushtetuese merr në dorë kërkesën e Nishanit

Burime nga Gjykata Kushtetuese bëjnë të ditur sot për Ora News se kërkesa e Presidentit Bujar Nishani  është administruar në këtë Gjykatë. Presidenti kërkon intepretimin e nenit 98 të Kushtetutës për emërimin dhe shkarkimin e ministraveit 98 të Kushtetutës për emërimin dhe shkar

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:49.954Z

Lënda e opozitës për Specialen, sfidë për Kushtetuesen

Ekspertët kushtetues nuk presin që vendimi Gjykatës Kushtetuese do të shkojë në favor të opozitës. Njohësit e çështjeve juridike dhe kushtetuese dhe monitoruesit e punës së Kuvendit vlerësojnë se opozita ka pasur të dr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:35.995Z

Dekretet për ndryshimet në Qeveri, Nishani i drejtohet Kushtetueses për interpretim

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, i drejtohet Gjykatës Kushtetuese për intepretim të dekreteve mbi ndryshime në qeveri. Në kërkesën drejtuar Kushtetuese, Presidenti parashtron se Në datë 17.02.2016, Institucioni i Presidentit i ka përcjellë Kuvendit për shqyrtim të dy Dekretet p

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:42.645Z

Hetimi i zgjedhjeve Meta i ofron Rucit votat e LSI-se per Kushtetuesen

Eljona Ballhysa Kerkesa e Partise Socialiste per hetimin e zgjedhjeve te 28 qershorit eshte bere shkak per nje debat mes kreut te LSI-se Ilir Meta dhe kreut te Grupit te PS-se Gramoz Ruci dje ne seance parlamentare. Gjate fjales se mbajtur ne seancen e djeshme zevendeskryeministri Ilir Meta i beri

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:38.353Z

Thaçi: Opozita le të shkojë në Kushtetuese, por procesi ishte demokratik

Opozita e bashkuar në krye me Lëvizjen Vetëvendosje, Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës dhe NISMA'n, i janë dërguar Gjykatës Kushtetuese që ta shqyrtojë zgjedhjen e Hashim Thaçit për president të Kosovës, dhe për një gjë të tillë vetë Thaçi po thotë se ata nuk kanë arsye. Si

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama