Rezultate te kerkimit per termin: +Kushtetuesja

Total: 2568
No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:21.915Z

Censusi, Kushtetuesja rrëzon dispozitat për kombësinë

TIRANË- Gjykata Kushtetuese 6 vota pro dhe 2 vota kundër ka rrëzuar sot dispoziën që përcakton procedurat e ndryshimit të kombësisë në ligjin gjendjes civile. Duke e cilësuar ligjin si antiligjor, Kushtetuesja ka kërkuar shpalljen si të papajtueshëm të termit kombësi.Padia në Kusht

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:15.494Z

Kushtetuesja urdhëron: Gjykatat të zbardhin vendimet

Tiranë- Moszbardhja e vendimeve në gjykata vazhdon të jetë një problem madhor për palët në konfliktin gjyqësor. Edhe pse ka afate për këtë gjë, gjykatat vonojnë me muaj të zbardhin dhe vënë në dispozicion vendimin arsyetuar. Një çështje e ngritur nga juristi Thimio Kondi, ka vë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:16.063Z

Shtyhet zbardhja e vendimit për Aktin Normativ/ Hazizaj: Kushtetuesja është kompromentuar

Gjykata Kushtetuese mund ta shtyjë vendimin për rrëzimin e Aktit Normativ të qeverisë deri më 1 prill të këtij viti. Lajmin e bën të ditur Shqiptarja.com, referuar burimeve të saj. E përditshmja shkruan se Kushtetuesja e dha vendimin me nxitim pak përpara se Ministrat e Jashtëm të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:16.321Z

Nënpunësi Civil, Kushtetuesja lojë kungulleshash me vendimin

Ndërsa shtohen zërat që i kërkojnë Gjykatës Kushtetuese të zbardhë vendimin për Aktin Normativ me të cilin qeveria shtyu hyrjen në fuqi të ligjit për statusin e nëpunësit civil, kjo gjykatë thekson se asnjë vendim zyrtar nuk është marrë ende. Interesimit të ABC News për sqar

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:36.208Z

Kushtetuesja rrëzon qeverinë për INUK-un

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar qeverinë në lidhje me kompetencat e Inspektoratit Ndërtimor Urbanistik Kombëtar. Kjo gjykatë e ka konsideruar si të papapajtueshme me Kushtetutën aktin normativ që unifikonte kompetencat e INUK në zonat me rëndësi kombëtare dhe në territor, duke i dhë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:47.267Z

Piramida, Gjykata rrëzon PS. Rama: U shemb dhe Kushtetuesja!

TIRANE - Gjykata Kushtetuese nuk mori parasysh sot një kërkesë të PS-së, për pezullimin e veprimit të ligjit që parashikon prishjen e Piramidës, deri në një vendim përfundimtar të gjykatës. Kreu i PS reagoi menjëherë duke u shprehur se Kushtetuesja u shemb si dhe akuzoi sistemin e d

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:32.071Z

Kushtetuesja rrezon "ushtaraket"

Gjykata Kushtetuese refuzoi dje te pezulloje, zbatimin e ligjit per "Sigurimin suplementar te ushtarakeve te FA, te punonjesve te Policise se Shtetit, te Gardes se Republikes, te Sherbimit Informativ te Shtetit, te Policise se Burgjeve, te Policise se Mbrojtjes nga Zjarri dhe Shpetimit, te punonjesv

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama