Rezultate te kerkimit per termin: +Kushtetuesja

Total: 2569
No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:51.565Z

Zvarritja e vendimit nga Kushtetuesja, e dëmshme

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka afat ligjor deri më 18 shtator për të dhënë interpretimin rreth procedurave që janë zbatuar në seancën e 17 korrikut, kur Kuvendi i Kosovës ka zgjedhur kryetarin e këtij institucioni, por zvarritja e vendimi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:16.520Z

Vettingu, Gjykata Kushtetuese në konflikt interesi, e para nën hetim nga Prokuroria Speciale

Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë është para dilemës dhe sprovës, ndoshta, më të vështirë që nga themelimi i saj. Kjo gjykatë duhet të shprehet mbi kushtetutshmërinë e ligjit të Vetingut, i cili konsiderohet guri i themelit të ndërtimit të drejtësisë së re dhe shembjes së dr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:03.067Z

LAN-i vendos ta kryejë vet punën me Gjykatën Kushtetuese

LDK-ja, AAK-ja dhe Nisma për Kosovën, si partnerë të koalicionit, kanë vendosur që vet ta kryejnë punën me Gjykatën Kushtetues, pasi presidentja refuzoi edhe kërkesën e tyre që të kërkojë sqarim për pikën 127 në këtë gjykatë. Në emër të të gjithë deputetëve të bllokut, L

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:20.579Z

Gjyqtari i Kushtetueses, Kristo: Reformat nuk zgjidhen nga rotacioni

Anëtari i Kushtetueses Vladimir Kristo ka deklaruar se Vettingu do të bëhet dhe e shumta Kushtetuesja do të bëjë disa korigjime, por problemi shkon më tej. Mos ka ardhur koha për reformim të thellë të sistemit politik në këtë vend? Shtroi pyetjen anëtari i kushtetueses duke deklaruar

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:47.609Z

Sahatqija: Veprimi i Presidentes, i ngutshëm por i drejtë

Të ngutshëm, por të drejtë e quan LDK-ja veprimin e presidentes Atifete Jahjaga, për të kërkuar sqarime nga Kushtetuesja se kujt i takon mandatari ta bëjë Qeverinë e re. Nënkryetarja e LDK-së, Teuta Sahatqija, ka thënë se presiden

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:57.757Z

Topalli pret kreun Kushtetueses së Kosovës: Bashkëpunim

TIRANE- Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli ka pritur sot ne nje takim  anëtarët e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës dhe  Kryetarin e saj, zoti Enver Hasani. Gjate takimit u vleresua bashkepunimi dypalesh dhe u theksou domosdoshmeria e thellimit te tij. Topalli u shpreh se Parlamenti i Shqip

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:38.507Z

Shkarkimi i Xhukës, PD e ankimon në Gjykatën Kushtetuese

Partia Demokratike ankimoi dje në Gjykatën Kushtetuese vendimin e mazhorancës për shkarkimin e kryetares së Inspektoratit të Lartë të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive, Zana Xhuka. Në animimin e tyre demokratët kërkojnë nga Kushtetuesja që të shpallë të pavlefshme procedurat e P

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama