Rezultate te kerkimit per termin: +Kushtetuesja

Total: 2568
No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:00.375Z

Kushtetuesja vendim për hartën elektorale

03/12/2004   Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, ka paralajmëruar dje se reforma e zonave zgjedhore rrezikohet të bllokohet nga Gjykata Kushtetuese. Shkak për këtë është bërë fakti se PSD, LSI dhe shoqata e të Drejtave të Njeriut, kanë paraqitur në Kushtetuese kër

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:47.266Z

Piramida, Rama: U shemb edhe Kushtetuesja

Rama ne Twitter Kreu i Partisë Socialiste, Edi Rama reagoi në Twitter lidhur me mos marrjen parasysh nga Gjykata Kushetuese të kërkesës së PS-së për pezullimin e veprimit të ligjit që parashikon prishjen e Piramidës. Sot, Gjykata vendosi rrëzimin e kësaj kërkese, me argumentin se nuk i

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:21.915Z

Censusi, Kushtetuesja rrëzon dispozitat për kombësinë

TIRANË- Gjykata Kushtetuese 6 vota pro dhe 2 vota kundër ka rrëzuar sot dispoziën që përcakton procedurat e ndryshimit të kombësisë në ligjin gjendjes civile. Duke e cilësuar ligjin si antiligjor, Kushtetuesja ka kërkuar shpalljen si të papajtueshëm të termit kombësi.Padia në Kusht

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:15.494Z

Kushtetuesja urdhëron: Gjykatat të zbardhin vendimet

Tiranë- Moszbardhja e vendimeve në gjykata vazhdon të jetë një problem madhor për palët në konfliktin gjyqësor. Edhe pse ka afate për këtë gjë, gjykatat vonojnë me muaj të zbardhin dhe vënë në dispozicion vendimin arsyetuar. Një çështje e ngritur nga juristi Thimio Kondi, ka vë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:16.063Z

Shtyhet zbardhja e vendimit për Aktin Normativ/ Hazizaj: Kushtetuesja është kompromentuar

Gjykata Kushtetuese mund ta shtyjë vendimin për rrëzimin e Aktit Normativ të qeverisë deri më 1 prill të këtij viti. Lajmin e bën të ditur Shqiptarja.com, referuar burimeve të saj. E përditshmja shkruan se Kushtetuesja e dha vendimin me nxitim pak përpara se Ministrat e Jashtëm të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:16.321Z

Nënpunësi Civil, Kushtetuesja lojë kungulleshash me vendimin

Ndërsa shtohen zërat që i kërkojnë Gjykatës Kushtetuese të zbardhë vendimin për Aktin Normativ me të cilin qeveria shtyu hyrjen në fuqi të ligjit për statusin e nëpunësit civil, kjo gjykatë thekson se asnjë vendim zyrtar nuk është marrë ende. Interesimit të ABC News për sqar

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:36.208Z

Kushtetuesja rrëzon qeverinë për INUK-un

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar qeverinë në lidhje me kompetencat e Inspektoratit Ndërtimor Urbanistik Kombëtar. Kjo gjykatë e ka konsideruar si të papapajtueshme me Kushtetutën aktin normativ që unifikonte kompetencat e INUK në zonat me rëndësi kombëtare dhe në territor, duke i dhë

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama