Rezultate te kerkimit per termin: +Kushtetuta

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:10.582Z

Kushtetuta...?!

Ndryshe nga bashkëvuajtësit e mi, që vuajtën mbi 45 vjet nëpër burgje dhe internime, Zoti më dha mundësinë të isha për disa vjet përballë persekutorëve komunistë, që u dënuan për harxhimin e ca kg “kafe” më tepër nga ç’u takonte me ligj, si faji i vetëm e më i rëndi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:55.737Z

Përse shkelet Kushtetuta?

1. Mosparaqitja në Kuvendin e ri të dalë nga zgjedhjet e përgjithshme politike e 64 të zgjedhurve deputetë përbën një situatë të paparashikueshme, e cila, që në fillim meritonte vëmendje, analizë, ballafaqim vlerësimesh, referime korrekte, përcaktime të drejta, por mbi të gjitha,

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:24.599Z

Kushtetuta koha per ndryshim

brbr17 vjet pas miratimit te Kushtetutes nje gje eshte e sigurt se politikanet shqiptare jane te merzitur me te dhe kerkojne ndryshim Debati politik ka kohe qe eshte orientuar drejt nderhyrjes ne ligjin themeltar te shtetit dhe qendrimet variojne nga me ekstremistet qe kerkojne nje kushtetute te re

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:25.971Z

Kalon Kushtetuta, "Republike Parlamentare"

Kuvendi i Kosoves, ne nje seance te jashtezakonshme, ka miratuar dje unanimisht Kushtetuten e Republikes se Kosoves. Akti i miratimit te Kushtetutes nga udheheqesit kosovare dhe deputetet, eshte cilesuar si historik, qe pason shpalljen e pavaresise se Kosoves. Nga 120 deputetet e Kuvendit, ne seance

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:58.681Z

Ibrahimi: Kushtetuta, hartim nga qarqe elitare

Juristi Genti Ibrahimi ka deklaruar se Kushtetuta eshte nje dokument qe nuk mund te ndryshoje ne cdo moment nga politikanet. Sipas tij, Kushteuta eshte nje dokument qe eshte hartuar nga elita dhe kjo kategori duhet te shqyrtoje propozimet per ndryshim. “Kushtetuta eshte nje dokument

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:48.409Z

Mandatet, Berisha: Do zbatohet Kushtetuta

Kryeministri Berisha ka deklaruar se pas përfundimit të afatit për deputetët socialistë të cilët nuk kanë bërë betimin në Kuvend do të zbatohet Kushtetuta. Në një intervistë për VOA-n kryeministri Berisha theksoi se vendet e deputetëve socialistë nuk do të mbeten bosh. "Kushtetu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:56.713Z

Kushtetuta nuk zbatohet plotesisht

Ne prag te nje vjetorit te pare te hyrjes ne fuqi te Kushtetutes se Kosoves, akti me i larte juridik i shtetit ne me shume se 25% te territorit, mbetet i pazbatueshem. Problemi dhe sfida kryesore per mos zbatimin e plote te Kushtetutes, mbeten enklavat serbe, e ne vecanti veriu i Kosoves.

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama