Rezultate te kerkimit per termin: +Kushtetuta

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:25.971Z

Kalon Kushtetuta, "Republike Parlamentare"

Kuvendi i Kosoves, ne nje seance te jashtezakonshme, ka miratuar dje unanimisht Kushtetuten e Republikes se Kosoves. Akti i miratimit te Kushtetutes nga udheheqesit kosovare dhe deputetet, eshte cilesuar si historik, qe pason shpalljen e pavaresise se Kosoves. Nga 120 deputetet e Kuvendit, ne seance

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:58.681Z

Ibrahimi: Kushtetuta, hartim nga qarqe elitare

Juristi Genti Ibrahimi ka deklaruar se Kushtetuta eshte nje dokument qe nuk mund te ndryshoje ne cdo moment nga politikanet. Sipas tij, Kushteuta eshte nje dokument qe eshte hartuar nga elita dhe kjo kategori duhet te shqyrtoje propozimet per ndryshim. “Kushtetuta eshte nje dokument

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:48.409Z

Mandatet, Berisha: Do zbatohet Kushtetuta

Kryeministri Berisha ka deklaruar se pas përfundimit të afatit për deputetët socialistë të cilët nuk kanë bërë betimin në Kuvend do të zbatohet Kushtetuta. Në një intervistë për VOA-n kryeministri Berisha theksoi se vendet e deputetëve socialistë nuk do të mbeten bosh. "Kushtetu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:56.713Z

Kushtetuta nuk zbatohet plotesisht

Ne prag te nje vjetorit te pare te hyrjes ne fuqi te Kushtetutes se Kosoves, akti me i larte juridik i shtetit ne me shume se 25% te territorit, mbetet i pazbatueshem. Problemi dhe sfida kryesore per mos zbatimin e plote te Kushtetutes, mbeten enklavat serbe, e ne vecanti veriu i Kosoves.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:26.491Z

Krasniqi: Ne veri nuk zbatohet kushtetuta

Zyrtaret e institucioneve te Kosoves e pranojne se ne veri te Kosoves nuk zbatohet Kushtetuta. Kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi pohon se ekzistimi i strukturave paralele ne ate pjese ben qe ligjet dhe Kushtetuta e Kosoves te mos zbatohen. “Sa i perket zbatimit te ligjshmerise, po

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:59.760Z

Ekspertët: Kushtetuta maqedonase duhet të ndryshojë

Iniciativa e ngritur pak më parë nga partia e kryeministrit Gruevskit, nëpërmjet Ministrit të Punëve të Jashtme, Antonio Milloshovski, gjen mbështetje edhe tek ekspertët, të cilët vlerësojnë se Kushtetuta duhet të ndryshojë e gjitha, dhe jo vetëm në pjesën që lidhet me Gjykatën K

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:57.932Z

Thaçi: Platforma ime është Kushtetuta

Kryeministri Hashim Thaçi gjatë inspektimeve të lumit Mirusha në Gjilan ka folur edhe për dialogun me Serbinë. Thaçi tha se platforma e tij për bisedime është Kushtetuta e Kosovës, Rezoluta e Kuvendit dhe Deklarata e Pavarësisë.“Platforma ime për bisedime me Serbinë do të jetë

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama