Rezultate te kerkimit per termin: +Kushtetuta

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:56.713Z

Kushtetuta nuk zbatohet plotesisht

Ne prag te nje vjetorit te pare te hyrjes ne fuqi te Kushtetutes se Kosoves, akti me i larte juridik i shtetit ne me shume se 25% te territorit, mbetet i pazbatueshem. Problemi dhe sfida kryesore per mos zbatimin e plote te Kushtetutes, mbeten enklavat serbe, e ne vecanti veriu i Kosoves.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:26.491Z

Krasniqi: Ne veri nuk zbatohet kushtetuta

Zyrtaret e institucioneve te Kosoves e pranojne se ne veri te Kosoves nuk zbatohet Kushtetuta. Kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi pohon se ekzistimi i strukturave paralele ne ate pjese ben qe ligjet dhe Kushtetuta e Kosoves te mos zbatohen. “Sa i perket zbatimit te ligjshmerise, po

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:59.760Z

Ekspertët: Kushtetuta maqedonase duhet të ndryshojë

Iniciativa e ngritur pak më parë nga partia e kryeministrit Gruevskit, nëpërmjet Ministrit të Punëve të Jashtme, Antonio Milloshovski, gjen mbështetje edhe tek ekspertët, të cilët vlerësojnë se Kushtetuta duhet të ndryshojë e gjitha, dhe jo vetëm në pjesën që lidhet me Gjykatën K

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:57.932Z

Thaçi: Platforma ime është Kushtetuta

Kryeministri Hashim Thaçi gjatë inspektimeve të lumit Mirusha në Gjilan ka folur edhe për dialogun me Serbinë. Thaçi tha se platforma e tij për bisedime është Kushtetuta e Kosovës, Rezoluta e Kuvendit dhe Deklarata e Pavarësisë.“Platforma ime për bisedime me Serbinë do të jetë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:03.680Z

Kushtetuta do të operojë hundën

Nga Andi Kananaj Ndryshimet në kushtetutë, për të cilat në vendin e shqipeve flitet më shpesh se sa për dentistin, nuk janë zgjidhja deus ex machina e çdo problemi të pazgjidhshëm, që lind sa herë kemi besuar tek teknikat për të gënjyer veten me integrim Shqipëria si Europa, Zvicra

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:59.284Z

Kushtetuta e re hyn ne fuqi

brbrPas procedurave ligjore nga kjo e enjte ligji themeltar i shtetit per Kushtetuten e re hyri ne fuqi Por pavaresisht ketij fakti Kushtetuta ka prodhuar ngercet e para Funksionimi i saj varet direkt nga nje pakete me 7 ligje e cila ende nuk eshte miratuar ne Parlament br Menjehere pas votimit te n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:10.324Z

Kushtetuta part time

Qe nga 1998 Shqiperia ka kushtetuten e saj. Ajo u votua nga 1/3 e qytetareve 1/3 tjeter e bojkotoi politikisht votimin dhe pjesa e trete e votuesve nuk moren pjese ne votim. Gjithesesi Kushtetuta mbetet dokumenti themelor i shtetit dhe duhet te jete pike referimi dhe standardi per funksionimin e ins

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama