Rezultate te kerkimit per termin: +Lufta

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:58.508Z

LANÇ, lufta që na nderon

Shkrimi “Lufta partizane, një vështrim nga sot”, të autorit Lekë Tasi, botuar dje në “Shekulli”, është një përpjekje e dëshpëruar e autorit për të hedhur baltë mbi luftën Nacional Çlirimtare, e cila ka hyrë tashmë në fondin e artë të traditës histo

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:41.205Z

Nga Lufta e Ftohtë tek Lufta kundër Terrorit

Gjatë Luftës së Ftohtë në botë ishin dy superfuqi, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Sovjetik, secila me aftësinë për të shkatërruar tjetrën.  Mundësia e shkatërrimit bërthamor e bëri shmangien e një akti të tillë përparësinë kryesore si për Uashtingtonin ashtu edhe për

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:51.392Z

Perkujtohet lufta italo-greke

28-tetori përkujtohet çdo vit në Greqi si dita kur grekët i thanë \'Jo\' ultimatumit të Musolinit, duke filluar kështu një luftë e cila më së shumti u zhvillua në Shqipëri dhe ka mbetur në histori me emrin lufta italo-greke. Lufta e nisur ne 1940-ten, pati per pasoje d

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:36.719Z

Historia: Lufta e harruar e Gjermanisë

Në 100-vjetorin e Luftës së Parë Botërore, gjermanët janë ngurrues në përkujtimin e viktimave. Ndryshe nga Britania, zyrtarët e Gjermanisë e shohin me siklet luftën për të cilën u shpallën fajtorë dhe që solli edhe Luftën e Dytë Stephen Evans, BBC Nuk është e vërtetë që q

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:50.219Z

Lufta me Iranin ka nisur (VIDEO)

Share Për ekspertët amerikanë të sigurisë, lufta me Iranin tashmë ka nisur. Shpërthimet në laboratorët iranianë, rrëmbimet dhe vrasjet e shkencëtarëve bërthamorë, sulmi mbi ambasadën britanike, virusi Stuxnet që mendohet se CIA e përdori për të hyrë në s

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:51.868Z

Lufta 50-vjeçare ndaj fesë në tablo

Persekutimi i fesë në tablotë e Pjerinë Sheldijës/ Në Kishën e Shën Françeskut në Gjuhadol, e cila është kthyer në një galeri arti Me duart e këmbët e lidhura, At Anton Harapi i veshur me fratin katolik vështron hapësirën bosh të burgut. Më 1946 ai do të pushkatohej nga reg

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:37.424Z

SHBA, sondazhi: Lufta në Irak, një gabim

Një sondazh i CBS raporton se 6 në 10 amerikanë mendojnë se lufta në Irak nuk duhej të ndërmerrej kurrë. Për 59 përqind të amerikanëve lufta ishte një gabim, ndërkohë që vetëm 37 përqind shprehen se lufta në Irak ishte një veprim i drejtë. 52 përqind e amerikanëve m

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama