Rezultate te kerkimit per termin: +Maksim +Gorki

Total: 36
No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:02.045Z

Huliganët serbë vijojnë sulmet, dëmtojnë dyqanet shqiptare në Novi Sad

NOVI SAD- Lokali "Bash qebapë" dhe dy furrat e bukës, "Evropa" si dhe "As Pek", janë dëmtuar mbrëmjen e djeshme në Novi Sad nga huliganët. Rreth një orë pas mesnatës, huliganët thyen dritaren e lokalit "Bash qebapë" në rrugën

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:17.577Z

Kadare rikthehet pas 50 vjetësh në Moskë

Shkrimtari i njohur është vënë në gjurmët e së shkuarës. Ka përshkuar rrugicat e Moskës si shumë vite më parë, kur ishte student 22-vjeçar, është rikthyer në institutin “Gorki” dhe ka rrëfyer para studentëve kujtimet e tij të një gjysmë shekulli më parë. Detajet j

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:38.198Z

Nje rrefim per jeten e themeluesit te Realizimit Socialist

Si nje eseist, Gorki iu kushtua shume subjekteve te tij. Si rrefimtar edhe me shume. Tema e tij me e preferuar eshte nje mesazh i tij i pasionuar humanist, por edhe nje angazhim real politik drejt bolshevizmit. Tek "Shenimet mbi Mentalitetin e Borgjezise", ai e akuzon borgjezine per vete-thithje dhe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:50.725Z

Kadare, propozohet per cmimin Nobel nga Akademia e Shkencave

Shkrimtari i njohur shqiptar, me fame boterore, Ismail Kadare propozohet si kandidat per cmimin Nobel ne letersi per vitin 2012. Propozimi ka ardhur nga Akademia e Shkencave Shqiptare. Kryetari i saj, akademiku Gudar Beqiraj ka propozuar shkrimtarin e shquar dhe anetarin e Akademise Ismail Kadare, s

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:50.469Z

Kadare sot 75 vjec

Sot Ismail Kadare mbush 75 vjec. Me rastin e ketij pervjetori Akademia e Shkencave e Shqiperise ne bashkepunim me Ministrine e Turizmit Kultures Rinise dhe Sporteve do te organizoje ne oren 1100 ne sallen Aleks Buda nje konference jubilare. Studiues dhe njohes te vepres se akademikut Ismail Kada

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:50.469Z

Konferencë jubilare në 75-vjetorin e Kadaresë

28/01/2011  Një konferencë jubilare është menduar të mbahet me rastin e përvjetorit të shkrimtarit Ismail Kadare. Ai feston sot 75-vjetorin, ndërkohë që konferenca është programuar të hënën në sallën “Aleks Buda” organizuar nga Akademia e Shkencave e Shqipërisë, në

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:50.458Z

Akademia e Shkencave aktivitet per Kadarene

Tirane 27 janar NOA 8211 Me rastin e ketij pervjetori 75-vjetorit te shkrimtarit Ismalil Kadare Akademia e Shkencave e Shqiperise ne bashkepunim me Ministrine e Turizmit Kultures Rinise dhe Sporteve do te organizoje diten e hene ne oren 1100 ne sallen Aleks Buda nje konference jubilare. Studiues dhe

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama