Rezultate te kerkimit per termin: +Maksim +Gorki

Total: 36
No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:38.198Z

Nje rrefim per jeten e themeluesit te Realizimit Socialist

Si nje eseist, Gorki iu kushtua shume subjekteve te tij. Si rrefimtar edhe me shume. Tema e tij me e preferuar eshte nje mesazh i tij i pasionuar humanist, por edhe nje angazhim real politik drejt bolshevizmit. Tek "Shenimet mbi Mentalitetin e Borgjezise", ai e akuzon borgjezine per vete-thithje dhe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:50.725Z

Kadare, propozohet per cmimin Nobel nga Akademia e Shkencave

Shkrimtari i njohur shqiptar, me fame boterore, Ismail Kadare propozohet si kandidat per cmimin Nobel ne letersi per vitin 2012. Propozimi ka ardhur nga Akademia e Shkencave Shqiptare. Kryetari i saj, akademiku Gudar Beqiraj ka propozuar shkrimtarin e shquar dhe anetarin e Akademise Ismail Kadare, s

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:50.469Z

Kadare sot 75 vjec

Sot Ismail Kadare mbush 75 vjec. Me rastin e ketij pervjetori Akademia e Shkencave e Shqiperise ne bashkepunim me Ministrine e Turizmit Kultures Rinise dhe Sporteve do te organizoje ne oren 1100 ne sallen Aleks Buda nje konference jubilare. Studiues dhe njohes te vepres se akademikut Ismail Kada

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:50.469Z

Konferencë jubilare në 75-vjetorin e Kadaresë

28/01/2011  Një konferencë jubilare është menduar të mbahet me rastin e përvjetorit të shkrimtarit Ismail Kadare. Ai feston sot 75-vjetorin, ndërkohë që konferenca është programuar të hënën në sallën “Aleks Buda” organizuar nga Akademia e Shkencave e Shqipërisë, në

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:50.458Z

Akademia e Shkencave aktivitet per Kadarene

Tirane 27 janar NOA 8211 Me rastin e ketij pervjetori 75-vjetorit te shkrimtarit Ismalil Kadare Akademia e Shkencave e Shqiperise ne bashkepunim me Ministrine e Turizmit Kultures Rinise dhe Sporteve do te organizoje diten e hene ne oren 1100 ne sallen Aleks Buda nje konference jubilare. Studiues dhe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:50.576Z

Urime ditëlindja, Kadare!

Akademia e Shkencave dhe Arteve e Shqipërisë organizon një aktivitet për nder të ditëlindjes së 75 të shkrimtarit të njohur shqiptar, Ismail Kadare. Nga Express më 28 janar 2011 në ora 19:46 Ismail Kadare të premten (sot) i mbushë 75 vjet. Me rastin e këtij përvjetori, të hënën,

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:57.731Z

Vdes dhe varroset në heshtje të çuditshme shkrimtari Ali Abdihoxha

Ditë më parë, më 15 shtator 2014, është ndarë nga jeta dhe varrosur me një heshtje të pashpjegueshme shkrimtari i njohur, ish-drejtor i Shtëpisë Botuese «Naim Frashëri», Tiranë, Ali Abdihoxha. Në mediet e Tiranë

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama