Rezultate te kerkimit per termin: +Maksim +Gorki

Total: 36
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:50.469Z

Kadare sot 75 vjec

Sot Ismail Kadare mbush 75 vjec. Me rastin e ketij pervjetori Akademia e Shkencave e Shqiperise ne bashkepunim me Ministrine e Turizmit Kultures Rinise dhe Sporteve do te organizoje ne oren 1100 ne sallen Aleks Buda nje konference jubilare. Studiues dhe njohes te vepres se akademikut Ismail Kada

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:50.469Z

Konferencë jubilare në 75-vjetorin e Kadaresë

28/01/2011  Një konferencë jubilare është menduar të mbahet me rastin e përvjetorit të shkrimtarit Ismail Kadare. Ai feston sot 75-vjetorin, ndërkohë që konferenca është programuar të hënën në sallën “Aleks Buda” organizuar nga Akademia e Shkencave e Shqipërisë, në

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:50.458Z

Akademia e Shkencave aktivitet per Kadarene

Tirane 27 janar NOA 8211 Me rastin e ketij pervjetori 75-vjetorit te shkrimtarit Ismalil Kadare Akademia e Shkencave e Shqiperise ne bashkepunim me Ministrine e Turizmit Kultures Rinise dhe Sporteve do te organizoje diten e hene ne oren 1100 ne sallen Aleks Buda nje konference jubilare. Studiues dhe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:50.576Z

Urime ditëlindja, Kadare!

Akademia e Shkencave dhe Arteve e Shqipërisë organizon një aktivitet për nder të ditëlindjes së 75 të shkrimtarit të njohur shqiptar, Ismail Kadare. Nga Express më 28 janar 2011 në ora 19:46 Ismail Kadare të premten (sot) i mbushë 75 vjet. Me rastin e këtij përvjetori, të hënën,

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:57.731Z

Vdes dhe varroset në heshtje të çuditshme shkrimtari Ali Abdihoxha

Ditë më parë, më 15 shtator 2014, është ndarë nga jeta dhe varrosur me një heshtje të pashpjegueshme shkrimtari i njohur, ish-drejtor i Shtëpisë Botuese «Naim Frashëri», Tiranë, Ali Abdihoxha. Në mediet e Tiranë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:31.232Z

Dënimi në kampet naziste dhe përjashtimi nga partia pas një letre protestuese

Autori i Lajmit: red.Ka lindur në Tiranë më 1930. Gjatë luftës, si pjesëmarrës në lëvizjen Nacional-Çlirimtare, arrestohet, torturohet dhe internohet në kampin nazist të Prishtinës. Bëhet anëtar i PKSH-së më 1947 dhe gjatë viteve 1950-53 punon si gazetar. Mbasi i drejton një letë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:50.464Z

Sot shënohet 75-vjetori i lindjes së Ismail Kadaresë

Shkrimtari i mirënjohur Ismail Kadare mbush sot 75 vjeç. Me rastin e këtij përvjetori, do të organizohet aktivitete të ndryshme në Shqipëri, Kosovë dhe Francë ku studiues dhe njohës të veprës së akademikut Ismail Kadare do t&eu

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama