Rezultate te kerkimit per termin: +Mjekt

Total: 186
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.847Z

Alergjia, "mundimi" i stins s pranvers

Pranvera, stina e luleve, nuk sht e plqyeshme pr t gjith, sidomos pr ata q vuajn nga alergjit, pr t cilt kjo koh sht mundimi m i madh i gjith vitit. Kjo pr shkak t alergentve (substanca q shkaktojn irritim), q n kt stin jan m t pranishm n atmosfer dhe 'sulmojn' vazhdimisht njerzit alergjik duke iu s

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:12.392Z

8 për qind e popullsisë e prekur nga hepatiti B

8 % e popullsis adulte n Shqipri rezulton t jet e prekur nga hepatiti B, apo si njihet n gjuhn popullore verdhza. Mjekt specialist shprehen se numri i t prekurve vjen n rritje do dit, prjashtim bejn moshat nn 16 vje, t cilt jan t vaksinuar. Javan Basho, Shef i Gastro-hepatologjis "600 pac

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:03.249Z

Rritje e numrit të aborteve në zonat industriale

Fieri sht qyteti me numrin m t madh t aborteve n vend. Mjekt gjinekolog konfirmojn, se ndrprerja e pavullnetshme e barre-lindjve ka shnuar rritje shqetsuese pr periudhn 2009-2010. Ky fenomen sht vn re n moshat 25 deri n 30 vje, ndrsa ka patur raste t aborteve edhe nn moshn 18 vje. Besnik Ibrahimaj,

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:48.590Z

Gruaja shtatzanë ngelet prapë shtatzanë

Nj grua n Teksas pret t lind dy fmij, por me nj distanc kohore prej dy javsh e gjysm nga njri tjetri. T dyja fetuset po rriten vrtet n t njjtin bark, por nuk jan binjak. Kjo pasi pak koh pasi i ishte gzuar shtatzanis s par, Xhulia msoi se mbeti srish shtatzan. Gjat kryerjes s ekografis mjekt

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:19.283Z

Spitalet, 150 mjekë në gatishmëri për verën

Drejtoria e QSUT-së: Lejet, sipas një grafiku të ri Pr gjat gjith vers, 150 mjek do t jen n gatishmri n Qendrn Spitalore Universitare “Nn Tereza”. Grafiku i hartuar nga drejtoria spitalore prcakton tri ekipe t gatshme me nga 50 mjek, ku secili pavijon t ket mjekun r

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:17.557Z

Konfirmohet rasti, një 12-vjeçar me ethe hemorragjike

Ndr tre personat e dyshuar si t prekur me ethe hemorragjike, ka rezultuar nj fmij 12-vjear, i cili sht transportuar me urgjenc n spital, pasi ka pasur simptoma t etheve hemorragjike, duke e uar n 13 numrin e personave t prekur gjat muajit t fundit. Mjekt bjn t ditur se gjendja e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:16.944Z

Mjekët: Kukësi e Hasi, vatra e Etheve Hemoragjike

Ethet hemoragjike, q kan uar n shrbimin infektiv t QSUT-s 5 persona, nuk sht nj smundje e rrall apo e rastsishme. Sipas mjekve infeksionist, kjo smundje sht tipike pr Kuksin dhe Hasin, t cilat cilsohen si zona endemike. Transmetuesit e ksaj smundjeje q merret nga kafsht jan kpushat apo si njihen n g

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama