Rezultate te kerkimit per termin: +Mustafa +Krantja

Total: 51
No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:33.895Z

55 vjet nga baleti i parë shqiptar Halili dhe Hajria

Sot mbushen 55 vjet nga premiera e baletit të parë shqiptar Halili dhe Hajria një ngjarje për kulturën shqiptare. Ishte 13 janari i vitit 1963, kur kompozitori Tish Daija, baletmaestri Panajot Kanaçi, dirigjenti Mustafa Krantja e një suitë e tërë artistësh, vunë në skenë baletin Halili

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:11.651Z

Rikthehet pas 10 vitesh baleti i pare shqiptar Halili dhe Hajria

Rikthehet 10 vite pas ngjitjes së fundit në skenë, duke ardhur me një frymë më të re dhe më entuziaste baleti I pare kombetar shqiptar “Halili dhe Hajria” me koreografi të Arjan Sukniqit. Figura kryesore që tërheq edhe trupen pas vet

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:16.482Z

Aktivitete me rastin e festave të Nëntorit

Me rastin e festave te clirimt dhe pavaresise TKOBAP do te ofroje per publikun shqiptar nje sere aktivitetesh per te festuar se bashku. Ne daten 28 Nentor 2015, Ora 19.00 - Koncert premiere i Ansamblit Popullor "Rrugetim..." me kenge dhe valle popullor te perzgjedhura nga te gjitha tr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:20.931Z

Inva, nga Parisi në Tiranë për “Valsin e lumturisë” të Avni Mulës

Koncert jubilar me rastin e 80-vjetorit të Artistit të Popullit Avni Mula. Ditën e mërkurë, në TKOB do të përurohet edhe libri “Midis dy dashurive” Paraditen e 27 shkurtit, me rastin e 80-vjetorit të lindjes së Artistit të Popullit Avni Mula, në hollin e Teatrit Kombëtar të Operës

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:02.361Z

Rigoletto, nën tingujt e Verdit vjen në TKOB

Opera Rigoletto nga Xhuzepe Verdi ngjitet sonte në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit. Kjo kryevepër verdiane nuk ngjitet për herë të parë në skenën operistike shqiptare, por ky realizim i fundit i saj shënon dhe herën e katërt që ajo do të vijë për spektatorin shqipt

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:39.402Z

Rikthehet opera Skënderbeu

Valeria Dedaj Opera Skënderbeu (1968) e Prenk Jakovës rikthehet pas gjysmë shekulli në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit, më datat 18-19-21-22 qershor. Regjisori italian Carlo Saletti ka mbajtur parasysh muzikën e plotë të veprës që Jakova kompozoi mbi libretin e poetit t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:20.717Z

Halili dhe Hajria, rikthehet në TKOB

Baleti i parë shqiptar Halili dhe Hajria u rikthye sot, në mbrëmje në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit. E cilësuar si një nga veprat më të mira, dhe  më të rëndësishme për historinë e këtij institucioni, baleti rikthehet për dy netë në TKOB. Skena betejash masi

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama