Rezultate te kerkimit per termin: +Mustafa +Krantja

Total: 51
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:02.361Z

Rigoletto, nën tingujt e Verdit vjen në TKOB

Opera Rigoletto nga Xhuzepe Verdi ngjitet sonte në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit. Kjo kryevepër verdiane nuk ngjitet për herë të parë në skenën operistike shqiptare, por ky realizim i fundit i saj shënon dhe herën e katërt që ajo do të vijë për spektatorin shqipt

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:39.402Z

Rikthehet opera Skënderbeu

Valeria Dedaj Opera Skënderbeu (1968) e Prenk Jakovës rikthehet pas gjysmë shekulli në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit, më datat 18-19-21-22 qershor. Regjisori italian Carlo Saletti ka mbajtur parasysh muzikën e plotë të veprës që Jakova kompozoi mbi libretin e poetit t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:20.717Z

Halili dhe Hajria, rikthehet në TKOB

Baleti i parë shqiptar Halili dhe Hajria u rikthye sot, në mbrëmje në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit. E cilësuar si një nga veprat më të mira, dhe  më të rëndësishme për historinë e këtij institucioni, baleti rikthehet për dy netë në TKOB. Skena betejash masi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:01.226Z

“Rigoleto”, opera e Verdit inauguron stinën e koncerteve

Autori i Lajmit: Redaksia “Rigoleto”, opera e famshme e Xhuzepe Verdit do të ngjitet në skenën e Teatrit të Operas dhe Baletit në kuadër të stinës italiane “Italia dhe Shqipëria 2010 – dy Popuj, një Det, një Miqësi”. Kjo stinë e cila ka parashikuar një sërë aktivitetesh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:20.927Z

Avni Mula: "80-vjetori im i bardhe"

Emocione qe te ndalin fjalen edhe kur ke shume per te thene, te ndrydhin shpirtin edhe kur ndjen shume. Por, asnje cast s'mund ta lene jashte tempullit te tij. Mbremja e sotme eshte e tija, dhe "Valsi i lumturise" eshte koncerti jubilar per 80-vjetorin e lindjes se Avni Mules. Korridoret e ngushta t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:29.242Z

Baleti Gjenerali i ushtrisë së vdekur, në një version modern

Baleti Gjenerali i ushtrisë së vdekur bazuar mbi romanin e shkrimtarit të njohur Ismail Kadare do të vijë premierë në skenën e operës nesër për të vijuar dhe në datat 12,14 dhe 15 mars. Kjo shfaqje baleti vjen me një vizion të ri hapësinor dhe trajtim skenik nga skenografi Valerio Fe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:59.028Z

Nikolla Zoraqi, “Jeta mbaron – vepra vazhdon”

Tradita e mirë e botimeve jubilare ka nxitur publikimin e librit për Nikolla Zoraqin me titull që buron nga postulati se dimensionet e artit dhe veprave me vlera të vërteta, tejkalojnë jetën tokësore të autorëve të shquar. Në këtë kontekst “Jeta mbaron – vepra vazhdon” i shkon m

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama