Rezultate te kerkimit per termin: +Nobelit

Total: 566
No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:15.798Z

Shpallen fituesit e Nobelit ne Fizike

brbrTre shkencetaret britanike Davit Toules dhe dy bashkepunetoret Dankan Haldein e Majkell Kosterlitz jane fituesit e cmimit Nobel ne Fizike per vitin 2016 per zbulimet e tyre ne format e rralla te materies Ata do te ndajne cmimin prej 727 mije paundesh Gjate njoftimit te fituesve komitetit i nobel

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:32.255Z

Kazuo Ishiguro, fituesi i Nobelit për Letërsinë për vitin 2017

Brenda dhjetë vitesh Nobeli për letërsinë është rikthyer në Angli. Pas Doris Lessing-ut në 2007-ën, Kazuo Ishiguro është vlerësuar nga Komiteti i Nobelit për forcën emocionale të romaneve të tij ku ka zbuluar humnerën nën ndjesinë tonë iluzive të lidhjes me botën. Shumë njerë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:16.776Z

Lamtumirë Nobelit José Saramago

Shkrimtari portugez dhe çmimi Nobel José Saramago ndërroi jetë në moshën 88-vjeçare në shtëpinë e tij në Ishujt Kanari, ku jetonte pas largimit nga atdheu më 1992. Vuajti nga leuçemia dhe pranë pati të shoqen, Pilar del Rio. Poet, romancier, gazetar, është i vetmi autor portugez

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:02.266Z

Organizata e Nobelit të Paqeseliminoi armët kimike në Shqipëri

TIRANË - Me dhënien e çmimit të Nobelit të Paqes për Organizatën për Ndalimin e Armëve Kimike, komiteti i njohu 16 vjet punë të vështirë, të rrezikshme dhe në masë të madhe të panjohur të kësaj organizate që është edhe një nga sukseset më të mëdha në historinë e përpjek

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:42.640Z

Mario Vargas-Llosa fitues i Nobelit per letersine

08/10/2010Fitues i cmimit Nobel per letersi kete vit eshte peruani Mario Vargas-Llosa. Vitin e kaluar fituese e cmimit me te madh per letersine ne bote ishte autorja gjermane me prejardhje nga Rumania Herta Muller. Fituesi i cmimit Nobel ne letersi kete vit eshte shkrimtari peruan Mario Vargas Llosa

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:01.274Z

Supermodelja Cambell e quan fituesen e Nobelit Malaria

e Diele 12 Tetor 20141501 pm Rastet si te Naomit nuk jane te pakta ne boten e yjeve Pak muaj me pare kur aktori Robin William nderroi jete Paris Hilton shkroi ne profilin e saj ne Twitter se i erdhi vertet keq per humbjen e kengetarit te saj te preferuar  E njejta situate u p

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:55.365Z

Sot shpallet fituesi i Nobelit për Paqe

Sot në Oslo të Norvegjisë pritet të shpallet fituesi i çmimit Nobel për Paqe, për vitin 2012. Kristian Berg Harpviken nga Instituti Kërkimor i Paqes në Oslo tregoi të preferuarit e tij, që shpreson ta fitojnë këtë çmim.

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama