Rezultate te kerkimit per termin: +Nobelit

Total: 566
No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:00.172Z

17 vjeçarja Malala dhe indiani Satyarthi, fitues të Nobelit për Paqen

Aktivistja pakistaneze për edukimin e fëmijëve dhe veçanërisht vajzave, Malala Yousafzai dhe aktivisti i të drejtave të fëmijëve indiani, Kailash Satyarthi kanë fituar çmimin Nobel për Paqen. Vetëm 17 vjeçe, Malala është përfituesja më e re në moshë e këtij çmimi. Malala u

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:00.032Z

Fituesi i Nobelit per Kimi 2014 eshte

brbrNe Stokholm te Suedise ndahet mimi Nobel per kimi Konferenca per njoftimin e shkencetarit qe do te triumfoje ne ate qe njihet si cmimi me prestigjioz i karrieres se nje studiuesit nis ne oren 1145 Kete konference mund ta ndiqni live ketubrbr p styletext-align centerbrbr brbrTe marten Komiteti i

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:44.107Z

Dalai Lama Mbeshtetje Nobelit per Paqen Liu

Dalai Lama ka shprehur mbeshtetjen e tij te plote per Liu Xiaobo dezidenti kinez te cilit i eshte dhene Cmimi Nobel per Paqen 2010. Ne iniciativat e tij Liu nuk synon te permbyse qeverine por te sjelle me transparence dhe me shume pergjegjesi ka shpjeguar lideri shpirteror tibetian fitu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:46.393Z

Kina Rusia Serbia... refuzojne ceremonine e Nobelit

Nga Express me 07 dhjetor 2010 ne ora 1144 Komiteti Norvegjez i Nobelit tha se Kina dhe 18 vende te tjera nuk kane pranuar ftesen per te marre pjese ne ceremonine e ndarjes se cmimit Nobel per Paqe me 10 dhjetor. Fituesi i ketij viti i cmimit eshte disidenti i burgosur kinez Liu Xiaobo. Ne mesin

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:46.392Z

19 vende refuzojne ceremonine e Nobelit per Paqe

Komiteti Norvegjez i Nobelit deklaroi se Kina dhe 18 vende te tjera nuk kane pranuar ftesen per te marre pjese ne ceremonine e ndarjes se cmimit Nobel per Paqe me 10 dhjetor. Fituesi i ketij viti i cmimit eshte disidenti i burgosur kinez Liu Xiaobo. Ne mesin e vendeve qe kane refuzuar pjesemarrjen

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:52.008Z

Ndahen çmimet "alternativë të Nobelit"

Promotorët e paqes, të të drejtave të njeriut dhe mjedisit janë shpallur të enjten fitues të këtij viti të “Right Livelihood Awards", që njihet si një alternativë amerikane e Nobelit. Teoricienti politik amerikan Gene Sharp do t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:58.877Z

Shpallen fituesit e Nobelit në mjekësi

Sapo janë shpallur Çmimet e para Nobel për këtë vit. Komisioni i Cmimeve Nobel në Stokholm ka shpallur si fitues të Nobelit në Mjekësi shkencëtarë nga Irlanda, Japonia dhe Kina. William Campbell nga Irlanda dhe Satoshi Omura nga Japonia ndajnë çmimin për zbulimin e "terapive novatore"

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama