Rezultate te kerkimit per termin: +Nobelit

Total: 566
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:46.392Z

19 vende refuzojne ceremonine e Nobelit per Paqe

Komiteti Norvegjez i Nobelit deklaroi se Kina dhe 18 vende te tjera nuk kane pranuar ftesen per te marre pjese ne ceremonine e ndarjes se cmimit Nobel per Paqe me 10 dhjetor. Fituesi i ketij viti i cmimit eshte disidenti i burgosur kinez Liu Xiaobo. Ne mesin e vendeve qe kane refuzuar pjesemarrjen

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:52.008Z

Ndahen çmimet "alternativë të Nobelit"

Promotorët e paqes, të të drejtave të njeriut dhe mjedisit janë shpallur të enjten fitues të këtij viti të “Right Livelihood Awards", që njihet si një alternativë amerikane e Nobelit. Teoricienti politik amerikan Gene Sharp do t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:58.877Z

Shpallen fituesit e Nobelit në mjekësi

Sapo janë shpallur Çmimet e para Nobel për këtë vit. Komisioni i Cmimeve Nobel në Stokholm ka shpallur si fitues të Nobelit në Mjekësi shkencëtarë nga Irlanda, Japonia dhe Kina. William Campbell nga Irlanda dhe Satoshi Omura nga Japonia ndajnë çmimin për zbulimin e "terapive novatore"

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:15.798Z

Shpallen fituesit e Nobelit ne Fizike

brbrTre shkencetaret britanike Davit Toules dhe dy bashkepunetoret Dankan Haldein e Majkell Kosterlitz jane fituesit e cmimit Nobel ne Fizike per vitin 2016 per zbulimet e tyre ne format e rralla te materies Ata do te ndajne cmimin prej 727 mije paundesh Gjate njoftimit te fituesve komitetit i nobel

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:32.255Z

Kazuo Ishiguro, fituesi i Nobelit për Letërsinë për vitin 2017

Brenda dhjetë vitesh Nobeli për letërsinë është rikthyer në Angli. Pas Doris Lessing-ut në 2007-ën, Kazuo Ishiguro është vlerësuar nga Komiteti i Nobelit për forcën emocionale të romaneve të tij ku ka zbuluar humnerën nën ndjesinë tonë iluzive të lidhjes me botën. Shumë njerë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:16.776Z

Lamtumirë Nobelit José Saramago

Shkrimtari portugez dhe çmimi Nobel José Saramago ndërroi jetë në moshën 88-vjeçare në shtëpinë e tij në Ishujt Kanari, ku jetonte pas largimit nga atdheu më 1992. Vuajti nga leuçemia dhe pranë pati të shoqen, Pilar del Rio. Poet, romancier, gazetar, është i vetmi autor portugez

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:02.266Z

Organizata e Nobelit të Paqeseliminoi armët kimike në Shqipëri

TIRANË - Me dhënien e çmimit të Nobelit të Paqes për Organizatën për Ndalimin e Armëve Kimike, komiteti i njohu 16 vjet punë të vështirë, të rrezikshme dhe në masë të madhe të panjohur të kësaj organizate që është edhe një nga sukseset më të mëdha në historinë e përpjek

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama