Rezultate te kerkimit per termin: +Nobelit

Total: 566
No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:08.133Z

Liderët e BE-së marrin Çmimin Nobel për Paqe

10-12-2012 / Gazeta 55 Ceremonia u mbajt sot në Oslo   Liderët e Bashkimit Evropian e pranuan Çmimin Nobel Për Paqe, në një ceremoni që sot u mbajt në Oslo. Liderët e tri institucioneve kryesore të Bashkimit Evropian, presidenti

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:50.841Z

Ismail Kadare nominohet nga ASH për Nobel

Me idenë e treta e vërteta, akademia e Shqipërisë ka përcjellë zyrtarisht emrin e Ismail Kadaresë si kandidati shqiptar për nobelin e letërsisë për vitin e ardhshëm. Ajka e shkencës shqiptare ka përzgjedhur shkrimtarin e madh p&e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:36.206Z

Putin kandidat per Nobelin e Paqes

Vladimir Putin është midis kandidatëve për çmimin Nobel të vitit 2014, informoi të mërkurën drejtori i Institutit Norvegjez të Nobelit, Geir Lundestad. Në total, një numër rekord prej 278 kandidatësh dhe 47 organizatash

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:00.177Z

Vajza që u sulmua nga talebanët, Malala fiton Nobelin për Paqen

Aktivistja pakistaneze që është kujdesur të edukojë fëmijët dhe sidomos vajzat në shtetin e saj, Malala Yousufzai ka fituar Nobelin Për Paqen. Malala është vetëm 17-vjeçe dhe bëhet zyrtarisht fituesja më e re e çmim

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:56.216Z

“Nobeli” dhe thirrja e Oslos drejtuar Evropës

17-10-2012 / Nga Jürgen Habermas "La Repubblica" Vetëm duke forcuar institucionet e “Bërthamës së Evropës”, ne do të arrijmë të zbusim kapitalizmin e egërsuar dhe të ndalojmë procesin e shkatërrimit të brendshëm

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:57.265Z

"Fati" i zonjës së Nobelit

Sigrid Undset është një pre tre shkrimtarëve norvegjezë e vlerësuar me një çmim "Nobel" për letërsinë. Undset e mori këtë çmim në vitin 1928 me motivacionin "për përshkrime të fuqishme të jetës mesjetare norvegjeze". Bëhej fjalë për dy cikle romanësh të ambientuara në vitin

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:01.143Z

Obama fal paratë e Nobelit

Presidenti amerikan, Barack Obama, bëri të ditur të premten se 1 milion e 400 mijë dollarët, që i fitoi si laureat i vitit të kaluar i Çmimit Nobel për Paqe, do t’ia dhurojë organizatave humanitare që aktualisht veprojnë në SHBA dhe Haiti. Nga kjo shumë, presidenti Obama ka vendosu

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama