Rezultate te kerkimit per termin: +Nobelit

Total: 566
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:01.143Z

Obama fal paratë e Nobelit

Presidenti amerikan, Barack Obama, bëri të ditur të premten se 1 milion e 400 mijë dollarët, që i fitoi si laureat i vitit të kaluar i Çmimit Nobel për Paqe, do t’ia dhurojë organizatave humanitare që aktualisht veprojnë në SHBA dhe Haiti. Nga kjo shumë, presidenti Obama ka vendosu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:32.251Z

Kadare në pritje të Nobelit

Ismail Kadare është prej vitesh kandidat për Çmimin Nobel, edhe për vitin 2017 ai është një nga emrat më të lakuar për të qenë fitues. I lindur në Gjirokastër në vitin 1936, Kadare është shkrimtari shqiptar më i njohur sot në botë që për më shumë se gjysmë shekulli ka lëvr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:46.807Z

Luc Besson film per Aung San Suu Kyi

Regjisori francez Luc Besson eshte duke regjistruar nje film per lideren e opozites birmaneze fituese e Nobelit per Paqe ne 1991 Aung San Suu Kyi e liruar me 13 nentor pas shtate vite arrest shtepie. Protagonistja do te interpretohet nga ylli i Hollywood Michelle Yeoh.Ish Bond girl me ori

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:25.508Z

Tre gra marrin Nobelin e Paqes

Komiteti i Nobelit mori këtë vit një numër rekord prej 241 nominimesh për Nobelin e Paqes, 53 nga të cilat ishin për organizata, ndër to edhe Wikileaks i Julian Assange. Por ne

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:55.240Z

Sot jepet çmimi Nobel për Letërsinë

Pritet të shpallet sot në Stokolm çmimin Nobel për Letërsinë. Në mesin e favoritëve për të fituar sivjet çmimin janë shkrimtari japonez, Haruki Murakami, hungarezi Peter Nadas, dhe dramaturgu irlandez, William Trevor. Fondacioni i Nob

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:48.661Z

Çmimi “Nobel” - A është i pranueshëm një amerikan?

Cili shkrimtar i marrosur pas “Nobelit” do ta fitojë atë? Çmimi “Nobel” - A është i pranueshëm një amerikan? Ju nuk mund të fitoni çmimin “Nobel në Letërsi” për shkak të nacionalitetit tuaj. Por, nëse ju jeni amerikan, ju mund të jeni të aftë ta humbni atë. Këto janë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:27.209Z

Çmimi "Nobel" për paqen, Obama: Dua ta ndaj me të gjitha kombet

Presidenti amerikan Barak Obama është shprehur i befasuar, pas shpalljes së tij si fitues i Çmimit "Nobel" për Paqen për vitin 2009. Obama deklaroi në një konferencë për shtyp në kopshtin e trëndafilave të Shtëpisë së Bardhë se e pranonte këtë nder të veçantë si nj

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama