Rezultate te kerkimit per termin: +Nolit

Total: 1152
No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:48.918Z

Busti i Nolit ne Kishen e Elbasanit

Përmes këngëve patriotike ka mbërritur në Kishën e Shën Marisë në qytetin e Elbasanit  një busti i Kryepeshkopit të Përjetshëm të ortodoksisë shqiptare, Fan Noli. Busti u realizua nga skulptori Idriz Balani n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:48.842Z

Busti i Fan Nolit vendoset në Kishën Shën Mëria në Elbasan

Në një ceremoni sa atdhetare aq edhe besimtare është vendosur në altarin e Kishës Shën Mëria në Elbasan busti i kryepeshkopit të përjetshëm të ortodoksisë shqiptare Fan Noli. Vendosja e këtij busti  realizuar nga skulptori Idriz Balani u realizua në   kuadër të 100 vjetorit t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:01.318Z

Shpallet busti fitues i Fan Nolit

14/03/2010 Do të vendoset në Turqi Galeria Kombëtare e Arteve ka vendosur të shpallë fitues mbi konkursin e hapur për bustin më të mirë të Fan Nolit, skulpturën e Andrea Demçes. Bordi i drejtuar nga Rubens Shima e ka cilësuar punimin më të mirë për bustin që do të vendoset në Ib

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:21.902Z

Kisha Ortodokse e Fan Nolit në Amerikë feston 100-vjetorin

Më 1908-n, Noli themeloi Kishën Ortodokse Autoqefale Shqiptare në SHBA. Kisha e Nolit renditet mes institucioneve simotra në vendet perëndimore Dje, në Kishën e Shën Gjergjit në Boston, në prani të besimtarëve dhe klerikëve ortodoksë edhe nga Shqipëria, u zhvilluan ceremoni të posaç

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:58.499Z

Nishani dekoron kishen e Nolit

Presidenti i Republikës Bujar Nishani i ka dhënë dekoratën Gjergj Kastrioti Skënderbeu katedrales së Fan Nolit në Boston. Dekorata qe i eshte dorezuar At Artur Liolinit ka patur motivacionin si vater e rendesishme historike e ruajtjes se trashigimise dhe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:21.251Z

Nikoll Marku: Janullatosi jo në kishën e Fan Nolit

• ELBASAN - At Nikolla Marku, i bashkohet or-todoksëve të Amerikës kundër pranisë së Janullatosit në kishën e Fan Nolit në Boston me rastin e 100-vjetorit të saj.I menjëhershëm ka qenë reagimi i përfaqësuesit të kishës ortodokse në Elbasan ndaj pranisë së kryepeshkopit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:01.204Z

Një histori e Nolit, për herë të parë në shqip

Në 45-vjetorin e vdekjes së Fan Nolit, Mehmet Gëzhilli, bibliograf e studiues i figurës së tij, njëkohësisht edhe botues, bën me dije se ka të përkthyer në dorëshkrim veprën e plotë kushtuar 50-vjetorit të Kishës Ortodokse Shqiptare në Amerikë. Ky libër është shkruar e botuar n

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama