Rezultate te kerkimit per termin: +Nolit

Total: 1152
No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:41.124Z

Një foto e rrallë e Fan Nolit

Një foto e rrallë e Fan Nolit në moshën 58 vjeçare është blerë në Ebay nga gazetari i Zerit të Amerikës dhe studiuesi Ilir Ikonomi. Në postimin në facebook ai thotë se fotoja mban datën 7 dhjetor 1940 dhe është bërë në Boston nga një gazetar amerikan. Noli bënte një jetë t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:55.412Z

Konkurs për bustin e Fan Nolit

Për të përjetësuar figurën e shquar kombëtare të Fan Nolit, i cili do të vendoset në qytetin Ibrik Tepe- Turqi, Galeria Kombëtare e Arteve në Tiranë, në mbështetje të Urdhrit të Ministrisë së Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve shpall konkursin kombëtar për realizimin në s

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.855Z

Libri i Nasho Jorgaqit pr jetn e Fan Nolit

Etja e shqiptarve pr tu njohur me figurn e Nolit sht e jashtezakonshme, e rrall dhe kuptimplot. Pr kt gj, un mund t flas nga prvoja ime personale. Her pas here, takoj bashkatdhetar t cilt, duke ditur se un u njoha nga afr me Nolin kur banoja n Boston, m luten tu flas pr kujtimet e mia pr Nolin. Duan

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:48.211Z

Jorgaqi, Milo e Xhufirrëfejnë dritëhijet e Nolit

TIRANE- Kryeministri më i kulturuar i Ballkanit, ndër të paktit që kishte kryer universitetin e Harvardit, Fan S. Noli, politikan, orator, poet, muzikolog, përkthyes i shquar, është përkujtuar dje nga Akademia e Shkencave dhe fondacioni kulturor që mban emrin e tij. Konferenca shkencore u

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:48.926Z

Busti i Nolit në Kishën ortodokse të Elbasanit

Përmes këngëve patriotike ka mbërritur në Kishën e Shën Marisë në qytetin e Elbasanit  një busti i Kryepeshkopit të Përjetshëm të ortodoksisë shqiptare, Fan Noli. Busti u realizua nga skulptori Idriz Balani në kuadër të 100-vjetorit të meshës së parë shqip në trojet tona, pi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:48.119Z

Tufa kundër Fan Nolit: Përkthimet e tij duhen ripërkthyer

Share Shkrimtari dhe përkthyesi Agron Tufa ka thyer një tabu. Në një intervistë për suplementin Milosao të Gazetës Shqiptare ka shpallur se përkthimet e Fan Nolit duhen riparë, ripërkthyer, për të shpëtuar kështu nga një radhë folklorizmash e ideologjizmash q

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:53.873Z

Bumçi përuron bustin e Fan Nolit

Është një nga figurat më të shquara shqiptare edhe pse nuk ka lindur në vendin e shqiponjave. Dhe për të kujtuar 130 vjetorin e lindjes së Fan Nolit, në qytetin e tij të lindjes Ibrik Tepe të Turqisë, ministri i Kulturës Rinis&eum

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama