Rezultate te kerkimit per termin: +Paganini

Total: 88
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:28.235Z

"Paganini i ri shqiptar" trondit skenat botërore

Nuk i ka mbushur ende 12 vjeç, por talenti e ka ngjitur në skenat më prestigjioze të artit botëror. Violina e tij është e zakonshme, e megjithatë, falë talentit të djaloshit shqiptar, tingujt e saj mbushin sallat e ngrenë në këmbë publikun. Duartrokitjet nuk pushojnë. Quhet Elvin Hoxh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:26.999Z

Paganini 12-vjecar shqiptar "trondit" skenat boterore

Nje talent shqiptar qe ende nuk i ka mbushur 12 vjec, ka korrur sukses ne skenat me prestigjioze te artit boteror. Elvin Hoxha, i cili eshte quajtur nga mediat boterore si "gjeniu me i ri i muzikes", ka fituar ne nje konkurs prestigjioz nderkombetar ne Poloni, ne te cilen zbulohen gjigantet e se nes

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:02.035Z

Ndahet nga jeta Paganini i Shkodrës, Mark Kaftalli

Është ndarë nga jeta artisti, krijuesi dhe kompozitori shqiptar, Mark Kaftalli, i njohur me epitetin Paganini i Shkodrës. Ai ishte grumbullues, përpunues dhe orkestrues i këngës popullore, ka kompozuar mbi 750 këngë, ka transkriptuar dhe harmonizuar mbi 400 këngë popullore shkodrane, si

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:48.331Z

Ndue Shyti, Paganini i çiftelisë shqiptare

Historia e dikurshme dhe heshtja e tanishme për artistin që nuk vdes kurrë Fatmir Luarasi* Sot është e vështirë të gjesh një mjeshtër të çiftelisë apo të fyellit. Dikur e kishim. E kemi fizikisht edhe sot Artistin e Madh. E kemi harruar 75-vjeçarin Ndue Shyti, i cili njihet ndryshe e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:12.424Z

Mark Kaftalli, Paganini shkodran i violinës

Nga Ramazan ÇEKA Nuk është e lehtë që në përmasat e këtij shkrimi të përshkruhet e të thuhet gjithçka rreth një figure me vlera kaq të mëdha në fushën e artit dhe muzikës, që i kalon kufijtë kombëtarë, siç është kompozitori i shquar shkodran, Mark Kaftalli. Përveç talenti

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:52.851Z

Programi, pjesët artistike të koncertit

Programi i koncertit hedh pak dritë mbi atë që të pranishmit do të kenë mundësinë të shohin drejtpërsëdrejti në sallën e Akademisë së Arteve. Kështu, në program janë përfshirë: Mozart, “Cosi fan’ tutte”, që do të ekzekutohet nga orkestra simfonike nën drejtimin e dirigj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:09.843Z

Ndue Shyti, Paganini i Çiftelisë Shqiptare

PUKE-Sot është e vështirë të gjesh një mjeshtër të çiftelisë apo të fyellit. Dikur e kishim. E kemi fizikisht edhe sot Artistin e Madh. E kemi harruar 80-vjeçarin Ndue Shyti, i cili njihet ndryshe edhe si Paganini i çiftelisë

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama