Rezultate te kerkimit per termin: +Perndimit

Total: 117
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:24.431Z

Kryeministri: Eksportet Made in Albania, 65% rritje

Kryeministri rrzon akuzat e socialistve pr kriz ekonomike n vend. “N rrafshin ekonomik, muaji korrik sht nj muaj me lajme qartsisht pozitive. Dua t informoj qytetart se treguesi m i ndjeshm, m i fort dhe solid i prodhimit jan eksportet. Pr muajin korrik, eksportet “Ma

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.330Z

Ndikimet orientale n lirikn qytetare shkodrane

Shtresa e ndikimeve orientale n poezin popullore shqiptare dhe vemas n lirikn qytetare t Shkodrs dshmohet si prurje e nj ndikimi relativisht t gjat. N studimet letrare sht vn re nj prirje pr tiu larguar trajtimit shkencor t ksaj shtrese ndikimesh e huazimesh. Ktu ka ln gjurm debati i prgjithshm

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:37.761Z

Ballkani dhe ballkanizimi

Një udhëtim me Ballkanin që nga legjenda deri paragjykimet e sotme mbi ne, vendin dhe rajonin ku jetojmë Ballkani i ngjet një opere komike të shkruar me gjak, dhe kur bie sipari, ata që vdesin nuk kthehen më në jetë Meri Edit Durham Po e nis nga legjenda, ajo flet pr kohn kur perndi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.324Z

E sikur t uleshim t flisnim vrtet me Islamin?

Duhet t pranojm, ather, pas polemikave mbi karikaturat daneze, se teoria e Samuel Huntingtonit mbi "prplasjen e qytetrimeve" qenksh e drejt? Jo, sepse qytetrimet nuk jan aktor n skenn e politiks botrore, e aq m pak shpallin luftra. Popuj me kultura t ndryshme jetojn, n shum vende, pak a shum paqsish

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:44.194Z

Modeli sovjetik

Lufta e SHBA-s n Afganistan ngrthen n vete ngjashmri t mdha me luftn katastrofale t sovjetikve n kt vend para dy dekadave, kur nj armat moderne prballej me grupe t vogla guerile dhe kur invaduesit u prballn me vshtirsi pr t formuar nj qeveri aspak t popullarizuar n Kabul. Por, krahasimet e ktilla,

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:33.364Z

FEJA ISLAME DHE PERËNDIMI NUK JANË KONTRADIKTË

“Numri i myslimanve n Europ do t rritet dukshm ” dhe “Europa do t bhet m myslimane”. Kshtu ose n mnyr t ngjashme formulohen kryetitujt n shumicn e medieve n Gjermani, q kan raportuar mbi rezultatet e hulumtimit t institutit studimor n SHBA Pew Research Center. Nj katastrof 

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:43.338Z

Wall i Pink Floyd mbush 30 vite

M 30 nntor t vitit 1979 dilte The Wall, concept-album i dyfisht i Pink Floyd (pas atij Ummagumma), nj vepr monumentale rock ku Roger Waters, autor i pothuajse t gjitha teksteve, rrfente historin e Pink, nj personazh thellsisht autobiografik por edhe i inspiruar nga ish Floydi Syd Barrett i hallak

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama