Rezultate te kerkimit per termin: +Poem

Total: 135
No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:18.486Z

Izraeli nuk lejon hyrjen e shkrimtarit Gynter Gras

Izraeli nuk e ka lejuar hyrjen e shkrimtarit gjerman, Gynter Gras, në këtë vend, për shkak të një poeme kritike, të cilën ai e ka publikuar para një jave. Në këtë poemë, ish fituesi i çmimit Nobel për Literaturë, Gynt

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:13.873Z

Ti mbijetosh traumes

Të mbijetosh, të dish të shndërrosh humbjen, dhimbjen dhe padrejtësinë në një kapital të çmuar përvoje dhe force për të ecur përpara është një një tipar njerëzor që ekziston, por që nuk ushtroh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:19.722Z

Vihet ne shitje The Scream

Është një nga ikonat më të famshme të historisë së artit, por dhe të kulturës popullore dhe tashmë piktura “ The Scream” mund të jetë e kujtdo që është gati të paguajë 80 milionë dollarë.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:50.968Z

Gjenealogjia e Ali Pashë Tepelenës

Poema “Gjenalogjia e Ali Pashës” është një poemë rrëfimtare epike, që shtrihet në kufirin midis folklorit dhe krijimtarisë, midis dokumentacionit dhe realitetit historik të përshtatur. Ka qenë një pasdite vere e vitit 2011,

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:41.464Z

“Këngët e Milosaos”, Skutarinë Himarë, jo në Shkodër

TIRANE- Në Këngën e VIII të “Milosaos” shkruhet: “Ra bora përmbi det/ Dhe mbi leshterikë/ Dhe mbuloi krahët e shqiptëzës”. Është një panoramë e mrekullueshme, të tërheq vemendjen detaji, që f

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:02.849Z

Faslli Haliti: S’jam shkrimtar oborri,e di Kadareja e Agolli pse u dënova

Të tjera rreth shkrimit Artikulli i Koreshit:“Mosmirënjohje” Rrëfimi i Sherif Balit: Si u dënua Faslli Haliti, “miku i kulakut” TIRANE- Për më shumë se dhjetë muaj kam duruar një krit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:36.486Z

Migjeni ne 100-vjetorin e lindjes

’’Ringjallet’’ përmes një serie aktivitetesh të zhvilluara, një nga figurat më të shquara vecanërisht në lëmin e poezisë, Migjeni. Në 100 vjetorin e lindjes përvec kujtesës që sjell dimensioni i shkrimtarit

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama