Rezultate te kerkimit per termin: +Poem

Total: 135
No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:19.722Z

Vihet ne shitje The Scream

Është një nga ikonat më të famshme të historisë së artit, por dhe të kulturës popullore dhe tashmë piktura “ The Scream” mund të jetë e kujtdo që është gati të paguajë 80 milionë dollarë.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:50.968Z

Gjenealogjia e Ali Pashë Tepelenës

Poema “Gjenalogjia e Ali Pashës” është një poemë rrëfimtare epike, që shtrihet në kufirin midis folklorit dhe krijimtarisë, midis dokumentacionit dhe realitetit historik të përshtatur. Ka qenë një pasdite vere e vitit 2011,

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:41.464Z

“Këngët e Milosaos”, Skutarinë Himarë, jo në Shkodër

TIRANE- Në Këngën e VIII të “Milosaos” shkruhet: “Ra bora përmbi det/ Dhe mbi leshterikë/ Dhe mbuloi krahët e shqiptëzës”. Është një panoramë e mrekullueshme, të tërheq vemendjen detaji, që f

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:02.849Z

Faslli Haliti: S’jam shkrimtar oborri,e di Kadareja e Agolli pse u dënova

Të tjera rreth shkrimit Artikulli i Koreshit:“Mosmirënjohje” Rrëfimi i Sherif Balit: Si u dënua Faslli Haliti, “miku i kulakut” TIRANE- Për më shumë se dhjetë muaj kam duruar një krit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:36.486Z

Migjeni ne 100-vjetorin e lindjes

’’Ringjallet’’ përmes një serie aktivitetesh të zhvilluara, një nga figurat më të shquara vecanërisht në lëmin e poezisë, Migjeni. Në 100 vjetorin e lindjes përvec kujtesës që sjell dimensioni i shkrimtarit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:04.689Z

Komedia 14 vjec dhender

Teatri i Metropolit sjell në skenë premierën “14 vjeç dhëndër” për herë të parë në teatër. Shfaqja është bazuar mbi motivet e Çajupit. Regjisorja Elma Dorezi e kishte bazuar veprën në grotesk dhe sim

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:50.868Z

Sabri Hamiti Mbreti i letersise ne 2010-n

Shkrimtari dhe studiuesi nga Kosova, Sabri Hamiti. është fituesi i Çmimit të Madh të Letërsisë për vitin 2010, me vepren “Poetika Shqipe”. Ky çmim iu dha më parë gjatë ditës në ceremoninë që

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama