Rezultate te kerkimit per termin: +Politike

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:08.058Z

Kultura politike

Dy studiues të shquar amerikanë, Almon dhe Verba, që në vitin 1963 kanë identifikuar tipe të ndryshëm kulture politike: Kulturë pjesëmarrëse, kulturë subjekti dhe kulturë parokiale. E para, është ajo formë kulture politike, në të cilën qytetarët i kushtojnë vëmendje të madhe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:40.897Z

Kurveria politike

Pas skandalit te nje viti me pare per shpenzimet e laburisteve gje e cila peshtirosi opinionin publik dhe thelloi krizen ekonomike nga publiku britanik ka nje kerkese te forte per reforma reale politike dhe ekonomike. Kjo solli edhe kthesen e madhe te elektoratit drejt konservatoreve pas 13 vjet n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:10.583Z

Kultura "jonë" politike

Kultura politike është një nga temat më kontradiktore në teorinë e shkencave politike. Gabriel Almond, Sidney Verba, Lucian Pye etj., e zgjeruan konceptin, duke përdorur analizën interdisiplinore të kulturës politike, analizë që zgjatej sa në sociologji, sa në psikologji, sa në antrop

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:12.916Z

Patologjia politike

07-01-2013 / Nga Sadri Ramabaja Inicimi i ndryshimit dramatik të paradigmës së kësaj politike është diçka jetike për të sotmen dhe të ardhmen e Republikës. Arsyet për t`filluar kësaj ndërmarrje janë të thella dhe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:23.575Z

Vazhdon bllokada politike

Solucioni për tejkalimin e krizës politike në Kosovë nuk ka shpresë se do të gjendet, për shkak të qëndrimeve diametralisht të kundërta ndërmjet pushtetit dhe opozitës. Sipas qeverisë, kauza e opozitës për protesta ka rënë poshtë, ndërsa fronti opozitar po kërkon dorëheqjen e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:53.024Z

Politike e perbaltur

Dhembje ketu nuk ka por vetem sfide. shte po kjo politike qe dredhon ne maje te gishtave dhe ne nuk e marrim vesh se si po na kthen ne nje humbje te zakonshme. Ketu ne kete loje te trishte publike nuk ka dhembje te pastert shpirterore as turp por vetem ceshtje personale qe kthen bindshem gjendjen e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:49.232Z

Molliqaj: Kushtetuesja, politike

Sekretari i përgjithshëm i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj në një intervistë në Klan Kosova, e ka quajtur Gjykatën Kushtetuese si institucion që vepron në linjën politike. Molliqaj thotë se edhe kësaj radhe u zhgënjye

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama