Rezultate te kerkimit per termin: +Rapsodi

Total: 198
No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:03.034Z

Vrasja e dyfishtë në Gjirokastërautori u nervozua nga diabeti

GJIROKASTER- Shkaku i vrasjes së dyfishtë në Gjirokastër, ku rapsodi i njohur Nexhmi Mustafaraj vrau gruan dhe veten, mendohet se ka ardhur për shkak të nervozizmit të momentit të autorit të krijuar nga sëmundja e diabetit. Themeluesi dhe këngëtari i njohur i grupit polifonik “Kuro

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:39.758Z

Rapsodi pa lavdi per luften me lepuj e lepurushe

Ndersa ne Spanje po diskutohet ndalimi me ligj i ndeshjeve tradicionale me dema ne Shqiperi po promovohet nje sport i ri i papare dhe sameska fantazmagorik perdite e pernate po shohim e degjojme neper ekrane gazeta e foltore kacafytje mes lepujsh dhe lepurushesh partiake te hakerryer si kurre ndonje

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:33.186Z

Përkujtohet “Mjeshtri i Madh” Hazis Ndreu

Përkujtohet 80-vjetori i lindjes së personalitetit të njohur të kulturës, artit dhe historisë shqiptare Hazis Ndreu. Personalitete të shumta të jetës kulturore shqiptare u mblodhën për të kujtuar e nderuar me respekt artistin, këngëtarin, rapsodin, historianin dhe etnografin Hazis Ndr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:15.484Z

Stuhi me erë e shi në gjithë vendin, bllokohen rrugët, pezullohet lundrimi

Reshjet e shiut të shoqëruara me erëra të forta kanë përfshirë gjithë vendin. Në Tiranë mëngjesin e sotëm reshjet e shiut vështirësuan lëvizjen në disa rrugë, si Zogu i Zi, rruga Karl Gega, tek Parku i Autobusëve,në zonën e Laprakës.  Ndërkohë në rrugën e Barrikadave ësht

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:48.693Z

Çiftelia humb një mjeshtër

Më 29 dhjetor u nda nga jeta rapsodi i njohur Sali Mani, i cili jetonte në Detroit. Ai ishte 65 vjeç. Sali Mani ishte autori dhe interpretuesi me çifteli i këngëve popullore, ai i këndoi për disa dekada Malësisë, bukurive mahnitëse të kësaj krahine, patriotizmit të shqiptarëve dhe lir

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:20.371Z

Përkujtohet 106 vjetori i lindjes së patriotit Dervish Luzha

Në 106 vjetorin e lindjes patriotit dhe luftëtarit për çështjen kombëtare Rexhep Tarcuk Bala njohur në mbarë Veriun e Shqipërisë dhe në Kosovë si Dervish Luzha rivjen në kujtesën e miqve dhe të afërmve të tij për disa vlera historike. Humanisti Dervish Luzha përgjatë mbarimit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:11.517Z

Varfëria s’është meritë, foli poeti…

H U M O R Në shkolla e jo në burgje - Si të quajnë? - pyet At Zef Pllumin një oficer i lartë, i cili me ca të tjerë po inspektonin kampin e të burgosurve të Ballshit. Kur ia tha emrin e pa që At Zefi vullnetarisht po restauronte librat e vjetër dhe lidhte të rinjtë, që hynin në

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama