Rezultate te kerkimit per termin: +Shengen

Total: 4070
No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:14.166Z

Shengen Sarkozy kercenon serish

Pas përballimit “me sukses” të tragjedisë së Tuluzës, presidenti francez, njëkohësisht edhe kandidat për një mandat të dytë, Nikolas Sarkozy, iu rikthye fushatës elektorale. Njëkohësisht me rinisjen e fushat&e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:26.723Z

Shengen dhe siguria europiane

Nga Daniel Gros*, Project-syndicate Rivendosja e kontrollit të kufijve është një teatër i sigurisë, dhe jo një përpjekje për të ruajtur Europën të sigurt. Daniel Gros shkruan se kjo është një pafuqi e Europës për të kuptuar atë që duhet të bëjë. Një tjetër projekt europian

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:04.731Z

Rregulla të reja në Shengen

Një procedurë e re e dhënies së vizave Shengen hyn në fuqi të hënën në të gjitha vendet e Bashkimit Europian. Tashmë me një vizë Shengen mund të lëvizesh pa iu nënshktruar kontrolleve në kufij. Ndërsa procedura thjeshtëzohet edhe më shumë. Nëse kërkesa për vizë re

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:52.970Z

See you later Shengen

Bashkimi Evropian perfundimisht terhoqi litarin e parashutes. Vone por megjithate ne kohen e duhur Brukseli e kuptoi mosefektin e procesit te monitorimit i cili vlen per Bullgarine dhe Rumanine qe prej anetarsimit te te dy vendve ne vitin 2007. Permes ketij monitorimi duhet te sigurohet qe perpjekj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:21.021Z

Kontrolle kufitare ne zonen Shengen

Ministri i Punëve të Brendshme të Gjermanisë, Hans Piter Fridrih ka deklaruar para gazetarëve se propozimi i përbashkët mes Gjermanisë dhe Francës për vendosjen e një kontrolli kufitar në zonën “Shengen” tashmë i ë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:24.485Z

9 shtete të BE pjesë e Shengen

  9 shtete të BE pjesë e Shengen Nëntë shtete të Bashkimit Europian janë bërë pjesë e Shengen. Kështu do të jenë në Shengen : Sllovenia, Estonia, Letonia, Lituania, Hungaria, Polonia, Sllovakia dhe Malta.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:59.316Z

Danimarka pezullon traktatin Shengen

Danimarka ka vendosur të pezullojë traktatin Shengen dhe të rivendosë kontrollin e kufijve me Gjermaninë dhe Suedinë. Ministri i Financave të këtij vendi, Klaus Hjort Frederiksen, tha se vendimi u mor në marrëveshjen mes qeverisë liberal-konservatore në minorancë dhe Partisë së popull

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama