Rezultate te kerkimit per termin: +Shote +Galica

Total: 96
No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:06.186Z

Tuna si Shote Galica

Këngëtarja shkupjane Altuna Sejdiu, është përfshirë në listën e artistëve të ftuar nga Bashkia e Tiranës për aktivitetet e organizuara në 100 vjetorin e Pavarësisë. Ajo është përzgjedhur që të in

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:10.755Z

Shote Galica "gjallë"/ Flet mbesa që i ka marrë emrin. Historia e heroinës pa varr

Ne e dimë historinë e "Heroinës së Popullit", Shote Galica, por kur përkujtohet edhe 82 vjetori i vdekjes së saj, ka edhe një "Shote", tjetër e cila jeton në fshatin Hasan. Vetëm dy kilometra nga qyteti i Fushë Krujës, jeton Qerime Thaçi, që ka marrë emrin Shote, për nder të S

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:36.451Z

Shotë Galica, një Zhan dArk shqiptare

Më 1962, në kohën e Enverit, u ngrit një lapidar në Fushë-Krujë, vepër e skulptorit Kristaq Rama. Ai regjim e nderoi edhe me titullin e lartë Heroinë e popullit. Në ditët tona, Shotës luftëtare nuk i dihet as varri dhe as busti Feride Papleka Në rrjedhën e kohërave historike, q

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:12.455Z

Mediat kosovare: Eshtrat e Shote Galicës të transferohen në Mitrovicë

Pas reportazhit që u bë nga televizioni Ora News, për "Heroinën e popullit", Shote Galica, nuk ka munguar edhe reagimi i mediave kosovare, të cilat ngrenë pretendimin se eshtrat e Shote Galicës, duhet të transferohen në vendlindjen e saj në Radishevë të Mitrovicës, pra në Kosovë. Ndë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:18.190Z

Serbët hedhin baltë mbi Shote Galicën: Nuk është heroinë, ka vrarë 6 fëmijë

E thënë nga serbët kjo histori duket jo fort e besueshme, pasi ata gjithmonë kërkojnë të hedhin baltë mbi heronjtë shqiptarë. Megjithatë kohët e fundit mediat serbe kanë publikuar histori të reja për burrneshën shqiptare Shote Galica, për të cilën thonë se nuk është heroinë po

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:46.468Z

Ambasadorja gjermane pozon si Shote Galica

Ambasadorja gjermane në Tiranë, Carola Myler Holtkemper në prag të largimit të saj pas përfundimit të misionit diplomatik në vend, na ka rezervuar një profil ndryshe, që edhe një herë dëshmon dashurinë e saj për Shqipëri

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:33.757Z

Artisti që pikturoi Shote Galicën

Me pushkën në dorë e vështrimin e humbur në fushën e betejës Shote Galica mbart imazhin e një gruaje të bukur dhe pse në luftë. Portreti i saj në pikturë realizuar nga Ismail Lulani është një nga tablotë më të bukura ku ajo shfaqet. E realizuar në 1974, kjo është një nga piktu

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama