Rezultate te kerkimit per termin: +Shote +Galica

Total: 96
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:12.455Z

Mediat kosovare: Eshtrat e Shote Galicës të transferohen në Mitrovicë

Pas reportazhit që u bë nga televizioni Ora News, për "Heroinën e popullit", Shote Galica, nuk ka munguar edhe reagimi i mediave kosovare, të cilat ngrenë pretendimin se eshtrat e Shote Galicës, duhet të transferohen në vendlindjen e saj në Radishevë të Mitrovicës, pra në Kosovë. Ndë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:18.190Z

Serbët hedhin baltë mbi Shote Galicën: Nuk është heroinë, ka vrarë 6 fëmijë

E thënë nga serbët kjo histori duket jo fort e besueshme, pasi ata gjithmonë kërkojnë të hedhin baltë mbi heronjtë shqiptarë. Megjithatë kohët e fundit mediat serbe kanë publikuar histori të reja për burrneshën shqiptare Shote Galica, për të cilën thonë se nuk është heroinë po

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:46.468Z

Ambasadorja gjermane pozon si Shote Galica

Ambasadorja gjermane në Tiranë, Carola Myler Holtkemper në prag të largimit të saj pas përfundimit të misionit diplomatik në vend, na ka rezervuar një profil ndryshe, që edhe një herë dëshmon dashurinë e saj për Shqipëri

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:33.757Z

Artisti që pikturoi Shote Galicën

Me pushkën në dorë e vështrimin e humbur në fushën e betejës Shote Galica mbart imazhin e një gruaje të bukur dhe pse në luftë. Portreti i saj në pikturë realizuar nga Ismail Lulani është një nga tablotë më të bukura ku ajo shfaqet. E realizuar në 1974, kjo është një nga piktu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:18.092Z

Mediat maqedonase Shote Galicën e prezantojnë si vrasëse, ambasadori kosovar hesht!

Maqedonia po tronditet pas publikimit të lajmit se heroina kosovare, Shote Galica i ka djegur të gjallë fëmijët serb. Mediat maqedonase në Shkup heroinën kombëtare shqiptare, Shote Galicën e përshkruajn si përbindësh që i ka djegur t&e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:55.727Z

Sejdiu dekoron "Heroi i Kosovës" 7 personalitete

Ymer Prizreni, Haxhi Zeka, Hasan Prishtina, Bajram Curri, Isa Boletini, Shote Galica dhe Azem Galica, janë personalitetet që janë vlerësuar me titullin "Heroi i Kosovës" nga presidenti Fatmir Sejdiu në prag të 2 vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës. Me anë të një

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:55.738Z

Sejdiu dekoron personalitetet e shquara të historisë

Për kontribut të veçantë dhënë për lirinë dhe pavarësinë e shqiptarëve dhe të Kosovës, presidenti Fatmir Sejdiu dekoroi me urdhrin Hero i Kosovës personalitetet e shquara të historisë, Ymer Prizreni, Haxhi Zeka, Hasan Prishtina, Bajram Curri, Isa Boletini, Shote Galica dhe Azem Galic

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama