Rezultate te kerkimit per termin: +Shqipe

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:54.626Z

Noterët maqedonas përbuzin gjuhën shqipe

Deklaratat dhe dokumentet e ndryshme të cilat janë në këtë gjuhë, noterët maqedonas dhe disa noterë shqiptarë, të cilët nuk e njohin ligjin për përdorimin e gjuhës shqipe, nuk i verifikojnë ato me arsyetim se vetëm gjuha maqedonase është gjuhë zyrtare. Probleme të reja me noterë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:23.964Z

Drama e drames shqipe

brbrSaimir Gongo ishte autori vepra e se cilit u shpall fituese nga Netet e Leximit te Drames Shqipe edicionin e pare Teatri Kombetar solli gjate vitit te shkuar vetem 2 vepra shqiptare Made in Albania dhe Rrjeta Ne kushtet kur drama e drames shqipe thellohet cfare pritet te sjelle ky edicion i tre

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:06.976Z

Gjuha Shqipe, provim për administratën

TIRANE-Jo vetëm për studentët, por në drejtshkrimin e Gjuhës Shqipe duhet të testohet edhe administrata publike. Gazeta Shqiptare citon sot Shezai Rrokajn, dekan i Fakultetit të Filologjisë te shprehet se, një nismë e tillë është e domosdoshme, pasi si studentët ashtu edhe administrata

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:18.468Z

1105;s shqipe”

Sikunder qe paralajmeruar, mesditen e djeshme, u shpallen edhe tre fituesit e Konkursit Kombetar per Dramen Shqipe. Me cmimin e pare u nderua dramaturgu Stefan Capaliku, me “Allegreto Albania”. Ne fjalen e tij, ministri Ylli Pango theksoi se, “duke vleresuar krijimet e pakta te viteve te fundi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:14.441Z

Debat për gjuhën shqipe

Gjuha shqipe e perdorur ne botimet e autoreve, nuk duhet te kushtezohet nga asnje rregullore. Keshtu shprehet shkrimtari dhe studuesi Behar Gjoka, i cili perfshihet ne debatin me te fundit, qe ka lindur ne rrethin e shkrimtareve, gjuhetareve dhe studiuesve, ne lidhje me ndryshimet qe duhet ti behen

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:54.153Z

Manastiri i shkronjave shqipe

Kongresi i Manastirit 1908-2008 Nëntori i këtij viti na ofron një ngjarje jo të zakontë. Kongresi i ABC-së i Manastirit hyn në ato ngjarje që mbeten lapidar në historinë e një populli – sepse hedhin themele, mbi të cilat ngrihen më të fuqishme muret e ndërtesës së historisë e të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:22.345Z

Maqedoni, qeveria kundër fjalës shqipe

Drejtuar: Presidentit të Shqipërisë, z. Bamir Topi, Kryeministrit të Shqipërisë, z. Sali Berisha, Institucioneve shtetërore të Shqipërisë, si dhe gjithë mediave dhe shoqatave të gazetarëve në Shqipëri Gazeta e përditshme në gjuhën shqipe "Lajm" nga Shkupi, prej para dy javës

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama