Rezultate te kerkimit per termin: +Shqipe

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:55.691Z

Akademik Jorgo Bulo boton për herë të parë veprën e plotë të Çajupit

Vepra e Çajupi botohet e plotë, duke respektuar vullnetin e fundit të autorit. Në përkujdesjen e prof. dr. Jorgo Bulos, akademik, për herë të parë kemi Çajupin integral, një nga shkrimtarët dhe poetët më interesantë shqiptarë, pjesë e fondit të artë të letërsisë shqipe. Vepra

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:06.978Z

Ministrja e pranon, pesë gabime në një fjali

(E plotësuar) Pas shkrimit të Indeksonline për gabimet gjuhësore që i ka bërë ministrja Çitaku kur ka shkruar në rrjetin social facebook, ajo ka shkruar në rrjetin tjetër, twitter. Në mes të komunikimeve që ka bërë me

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:35.493Z

Ja kush janë 5 finalistët e çmimit Kadare

Çmimi Kadare, një nga eventet më të rëndësishme letrare të vitit tashmë ka hyrë në fazën finale ku dhe ethet e garës janë shtuar. Të martën më ora 11.00 juria ka bërë takimin e radhës, për të përzgjedhur 5 veprat që do të mund të garojnë për çmimin e madh, prej 10.000 eur

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:31.785Z

Shqip në Maqedoni, Grubi: Nëse jo para zgjedhjeve, në fillim të nëntorit

Zyrtarizimi i gjuhës shqipe në Maqedoni ka hyrë në një rrugë pa kthim. Artan Grubi, kryetar i grupit parlamentar të BDI në një lidhje me skype për Ora News tha se nëse projektligji i dy gjuhësisë nuk arrin të kalojë në Kuvend para zgjedhjeve lokale, do të miratohet në fillim të n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:19.942Z

Shkelzen Doli koncert per Alfabetin ne Manastir

var fbShare url httpvizionplusalshkelzen-doli-koncert-per-alfabetin-ne-manastirsize smallp styletext-align justifyEmra te njohur te artit e diplomacise ne Shqiperi mes te cileve dhe vjolinisti Shkelzen Doli do te jene pjesemarres ceremonine me rastin e pervjetorit te 108-te Kongresit te Alfabetit n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:56.674Z

Kokona, dhe takimi ynë i parë me Hemingway-n

Shkrimtari i njohur kujtohet përmes një ekspozite në Bibliotekën Kombëtare Ishte viti 1961 kur Ernest Hemingway erdhi për herë të parë në gjuhën shqipe nën përkthimin e Vedat Kokonës. Pikërisht në vitin kur u nda nga jeta. Ish-studenti i Drejtësisë në Paris, do të kthehej në Tir

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:58.733Z

Xhevahir Spahiu feston 65 vjetorin ne Ministrine e Kultures

TIRANE-është festuar dje paradite në ambientet e Akademisë së Shkencave përvjetori i 65-të i poetit Xhevahir Spahiu. Morën pjesë studiues të letrave shqipe, akademikë dhe dashamirës të poetit, të cilët folën për kontributin e Spahiut në letrat shqipe. Aktiviteti në nder të poetit

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama