Rezultate te kerkimit per termin: +Shqipe

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:53.666Z

124 vjet të shkollës shqipe

Më 7 mars mësuesit nga të gjithë trevat shqiptare e kremtojnë festën e mësuesit, në shenjë mirënjohjeje dhe respekti ndaj shkollës së parë shqipe. Por si lindi kjo festë? Nga Express më 08 mars 2011 në ora 09:49 Nevoja për dije bëri që përpjekjet e përbashkëta të atdhetarëv

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:18.374Z

Pakez vemendje per dramen shqipe

Anisa Ymeri Kemi drame shqipe?! Jo rralle perballesh me heshtje, kundrejt kesaj pyetjeje. Apo edhe me vorbulla mendimesh ne kafenete e zhurmshme, ku piqen tok njerezit e artit. Gjaknxehtet jane kategorike! Drama shqipe eshte inekzistente per ta. E te tjereve qe ju dhimbset, arsyetojne me keqardhje s

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:57.297Z

Mobilizim për dramën shqipe

Ditët e para të marsit do të shpallen dy vepra fituese të dramës kombëtare nga dy konkurse paralele: “Flasim rreth kufijve”, iniciuar nga Ministria Austriake për çështje Europiane dhe Ndërkombëtare, P.E.N Club-i austriak dhe MTKRS, si dhe nga Teatri Kombëtar. Po a e zgjidhin

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:29.236Z

ENERGJIA E FJALËS SHQIPE

Nga Ndini R. Bardhi Një shkrimtar, si një krijues vlerash shpirtërore e artistike, në saj të energjisë së fjalës, shkruan vepra në një kohë të caktuar, duke krijuar karaktere njerëzish, tipa e personazhe të ndryshëm. Fjala nëi vetvete është energji e ndjesisë emocionale. Fjala me

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:54.626Z

Noterët maqedonas përbuzin gjuhën shqipe

Deklaratat dhe dokumentet e ndryshme të cilat janë në këtë gjuhë, noterët maqedonas dhe disa noterë shqiptarë, të cilët nuk e njohin ligjin për përdorimin e gjuhës shqipe, nuk i verifikojnë ato me arsyetim se vetëm gjuha maqedonase është gjuhë zyrtare. Probleme të reja me noterë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:23.964Z

Drama e drames shqipe

brbrSaimir Gongo ishte autori vepra e se cilit u shpall fituese nga Netet e Leximit te Drames Shqipe edicionin e pare Teatri Kombetar solli gjate vitit te shkuar vetem 2 vepra shqiptare Made in Albania dhe Rrjeta Ne kushtet kur drama e drames shqipe thellohet cfare pritet te sjelle ky edicion i tre

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:06.976Z

Gjuha Shqipe, provim për administratën

TIRANE-Jo vetëm për studentët, por në drejtshkrimin e Gjuhës Shqipe duhet të testohet edhe administrata publike. Gazeta Shqiptare citon sot Shezai Rrokajn, dekan i Fakultetit të Filologjisë te shprehet se, një nismë e tillë është e domosdoshme, pasi si studentët ashtu edhe administrata

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama