Rezultate te kerkimit per termin: +Stalinit

Total: 1643
No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:34.292Z

Policia heq statujën e Stalinit duke urinuar (FOTO)

Share Një statujë e artë që tallej me diktatorin sovjetik, Jozef Stalin, është hequr nga policia pak orë pasi ishte vendosur në kryeqytetin ukrainas, Kiev. Statuja e tregonte diktatorin duke urinuar. Një tjetër statujë e ngjashme u vendos në qytetin perëndimor të Lviv. Monumenti i ar

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:17.600Z

Gjeorgjia heqstatujën e Stalinit

TBILIS- Autoritetet gjeorgjiane kanë hequr statujën e diktatorit sovjetik, Josef Stalin, e cila prej dekadash ishte vendosur në qytetin e tij të lindjes, Gori. Statuja gjashtëmetërshe është hequr gjatë natës, në një operacion të paparalajmëruar. Mediat gjeorgjiane thanë se policia ka

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:58.410Z

Malenkov flet për paqe në varrimin e Stalinit

Autori i Lajmit: Androkli DraloEddy Gilmore, korrespondent i shërbimit të jashtëm të “Uashington Post”, Moskë Moskë, 9 mars 1953 - Kryeministri rus Gjergji Malenkov, vendosi trupin e të ndjerit Josif Visarionoviç Stalin në varrin e Leninit sot dhe deklaroi se detyra kryesore e pasard

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:17.600Z

Gjeorgji, hiqet statuja e Stalinit

Autoritetet në Gjeorgji kanë rrëzuar një statujë të diktatorit sovietik Joseph Stalin, që ishte e vendosur në qendrën e Gorit, që është dhe qyteti i lindjes së tij. Statuja, e gjatë 6 metra dhe prej bronzi, u lëviz papritur gjatë mesnatës, bëjnë të ditur agjencitë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:29.240Z

Kremlini heq nga vitrinat librin e Stalinit

Autori i Lajmit: Androkli DraloDje shtëpia botuese ruse “Atticus”, pezulloi publikimin e një prej librave më të vlerësuar të historianit rus Orlando Figes, që shkruan për jetën e Stalinit. Botuesi tha se libri do të tërhiqej nga vitrinat për shkak të kushteve ekonomike, por historia

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:11.313Z

Ndahet nga jeta balerina e preferuar e Stalinit

 U nda nga jeta në moshën 92-vjeçare Olga Lepeshinskaya, prima balerina e Balshopi Teatër të Moskës. Gjatë viteve '30-'40, kur ajo ishte një yll i vërtetë mësohet të ketë qenë balerina e preferuar e Stalinit, e përfolur edhe si e dashura e tij. Ka marrë çmimet më t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:48.148Z

SHBA, vdes vajza e vetme e Stalinit

Svetlana Alliluyeva Vajza e vetme e diktatorit Sovjetik Josef Stalin ka vdekur në moshën 85 vjeç nga kanceri në zorrën e trashë në SHBA. Svetlana Alliluyeva, gjithashtu njihej si Lana Peter, vdiq me 22 nëntor, shkruan BBC. Largimi i saj nga Bashkimi Sovjetik në vitin 1967 ishte një motiv p

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama