Rezultate te kerkimit per termin: +Teatri +Kombtar

Total: 43
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:13.566Z

Teatri Kombëtar, koha më e keqe?! Kur donin ta shembnin për truall

Teatri/Një ndër regjisorët më të vjetër, si e sheh teatrin dhe aktrimin në 65 vjet “Teatri Kombtar” sht nj titull i lart q do shtet e jep pr merita t shquara n ngritjen e kulturs kombtare, pr vlera t arritura dhe pr vlera q duhet t arrihen, pr prpjekjet q bn dhe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:20.342Z

Per Gynt do të jetë në Butrint

Ka qen nj “ndeshje” e vshtir mes organizatorve t Festivalit t Butrintit, Ministris s Kulturs n Tiran dhe Teatrit t Shkupit pr shfaqjen e “Per Gynt” t Ibsenit, me regji t Slobodan Unkovskit. Fillimisht e parashikuar pr t qen pjes e programit t festivalit t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:19.453Z

No koment!

Ka festuar këtë vit jubileun dhe për herë të parë në këta 20 vjet ka dhënë numrin më të lartë të veprave Kur trau vendoset midis t kaluars dhe t tashmes, iluzionit dhe t vrtets, hipokrizis dhe sinqeritetit, ather mund thuhet se ia hodhi arti. Nj nga institucionet ku

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.867Z

Liza Vorfi merr titullin Naim Frashri i Art

Aktorja e mirnjohur e Teatrit Kombtar, Liza Vorfi sht dekoruar sot nga presidenti i Republiks Bamir Topi me titullin Naim Frashri i Art. Aktores s mirnjohur, iu mbushn syt me lot, teksa merrte titullin n nj ceremoni e organizuar posarisht pr kt dekorim. Ky titull u dorzua ditn e premte n salln e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:15.928Z

Arti, a do të ndahet nga ligji i vjetër!?

Sot, për herë të parë, nisma e Ministrisë së Kulturës për një debat të madh për ligjin e ri për artin, që funksionon ende me ligjin e vjetër Qysh prej ‘99-s, kur sht miratuar ligji pr artin skenik, asnj debat i hapur nuk sht br. Kjo nuk diskuton as zbatimin e t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:38.547Z

Starton festivali ballkanik i teatrove

Pirandello dhe "6 personazhet e tij qe kerkojne autor” do te jene te paret qe do te startojne sonte festivalin me te ri te teatrove qe zhvillohet ne Shqiperi e pikerisht festivalin ballkanik te teatrove. I konsideruar nje edicion eksperimental edhe nga vete nismetari i ketij projekti reg

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.373Z

TK premton larmi shfaqjesh n sezonin e ri artistik

"Pamje nga ura" e dramaturgut t njohur Artur Miler, do t el kt fundjav sezonin artistik n Teatrin Kombtar me regji t Albert Mings dhe nga nj kast aktorsh t njohur si Timo Flloko, Yllka Mujo, Bujar Asqeriu, Fatos Sela, Indrit obani. Kjo dram e Milerit e konsideruar si nj vepr e vshtir, u vu n sken f

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama