Rezultate te kerkimit per termin: +Teatri +Kombtar

Total: 43
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:15.928Z

Arti, a do të ndahet nga ligji i vjetër!?

Sot, për herë të parë, nisma e Ministrisë së Kulturës për një debat të madh për ligjin e ri për artin, që funksionon ende me ligjin e vjetër Qysh prej ‘99-s, kur sht miratuar ligji pr artin skenik, asnj debat i hapur nuk sht br. Kjo nuk diskuton as zbatimin e t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:38.547Z

Starton festivali ballkanik i teatrove

Pirandello dhe "6 personazhet e tij qe kerkojne autor” do te jene te paret qe do te startojne sonte festivalin me te ri te teatrove qe zhvillohet ne Shqiperi e pikerisht festivalin ballkanik te teatrove. I konsideruar nje edicion eksperimental edhe nga vete nismetari i ketij projekti reg

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.373Z

TK premton larmi shfaqjesh n sezonin e ri artistik

"Pamje nga ura" e dramaturgut t njohur Artur Miler, do t el kt fundjav sezonin artistik n Teatrin Kombtar me regji t Albert Mings dhe nga nj kast aktorsh t njohur si Timo Flloko, Yllka Mujo, Bujar Asqeriu, Fatos Sela, Indrit obani. Kjo dram e Milerit e konsideruar si nj vepr e vshtir, u vu n sken f

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:13.607Z

Maska e Teatrit!

Dje, aktor e regjisor jan mbledhur n Teatrin Kombtar pr t evokuar at n 65 vjet, nga dita e aktit themelues. Nuk ka qen mbushur plot e pr plot salla. Ndrsa ishin n rezistenc vetm radht e para, nga fundi i salls aktort, edhe ato m n z, dilnin nj e nga nj. T ishte kjo nj lloj shmang

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:04.538Z

Vendim qeverie për ti kthyer humorin kryeqytetit

“N memorien e qytetarve mbahen mend artist t shklqyer e t dashur n interpretimin e ktyre veprave, por atyre iu zhduk skena. Ky institucion i pazvendsueshm duhet t filloj t funksionoj me mbshtetjen e qeveris, pasi ai iu la tregut dhe tregu e zhduku fare”. Kto kan qen d

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:27.331Z

Sopranoja Mula në tetor në Tiranë

Sopranoja Inva Mula, dirigjenti Ermir Krantja, tenori Josif Gjipali jan disa nga artistt e njohur shqiptar, me t cilt Teatri Kombtar i Opers dhe Baletit do t hap siparin e sezonit artistik tetor-dhjetor 2010. Nga data 1 deri m 6 tetor n skenn e ktij teatri do t ngjitet premiera e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:02.349Z

Xhepa nazist!

Aktori Ndriim Xhepa pr her t par n nj rol negativ n teatr, gjermani i romanit t Kadares, “Darka e gabuar”. Dramatizimi i veprs nga Fatos Haxhiraj kaq Xhepa t refuzoj dy role t rndsishme, brenda gjasht muajsh. Kjo veprs vjen n skenn e Teatrit Kombtar, pas konkurrimit, si prfaqsuese n Fe

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama