Rezultate te kerkimit per termin: +Ura

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:31.405Z

“Ura e Bruklinit” feston 125-vjetorin

Nga Nju Jorku, Beqir SINA Më 21 maj 1883, nën tingujt e bandave muzikore dhe fishekzjarreve u përurua Ura e Bruklinit në qytetin e Nju Jorkut. Vepër e arkitektit gjerman John Augustus Roebling, Ura është e 283 metra e gjatë. Dhe e vendosur në dy këmbë mbi lumin East, lidh Mahnatanin

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:19.937Z

PSE DUHET RESTAURUAR URA E GOLIKUT

Vaso Naço  Ura e Golikut si shumë monumente, pjesë të rëndësishme të trashëgimisë sonë kulturore është lënë në harresë, askush nuk interesohet, askush nuk e mirëmban, askush nuk ndërhyn, madje edhe më keq akoma, disa të papërgjegjshëm, me kazma, lopata dhe detektorë metali i

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:50.456Z

E pakalueshme ura e Fierzes

Ura e Fierzes qe lidh Qafen e Malit dhe pjesen tjeter te vendit me Tropojen eshte demtuar shume rende per shkak vrullit te dallgeve dhe ujit qe e godasin prej disa ditesh rresht. Ura edhe sot ne mengjes eshte bere e pakalueshme nga mjetet per shkak se rruga nacionale eshte bllokuar nga sh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:04.874Z

Mat po demtohet ura e vjeter

Ura e vjeter mbi lumin Mat ndertuar ne vitin 1930 eshte demtuar shume vitet e fundit. Ura 80-vjecare i ka mbijetuar kohe por jo njerezve qe vitet e fundit kane nisur te shkaterrojne parmaket e saj per t'i marre hekurin, ndersa kembet e ures po zbulohen nga personat qe marrin inertet e lumit p

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:21.343Z

"Ura e Matit po shembet"

Nje prej urave me te rendesishme ne Burrel, e njohur si Ura e Matit, gjendet ne rrezik shembjeje. Alarmin e kane dhene te paret efektivet e Policise Rrugore ne komisariatin e Matit dhe me pas prefektura e Dibres, te cilat i kane derguar letra Drejtorise se Pergjithshme te Rugeve. Zeqo Kolgjini, me d

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:35.119Z

Shembet ura primitive, rrezikojnë jetën fëmijët

Foto Ilustruese GRAMSH- Dy fëmijë kanë rrezikuar jetën pasditen e sotme pas shembjes së një ure primitive në fshatin Poroçan të Gramshit. Raportohet se ura është shembur në momentin që fëmijët e moshës 11-14 vjeç kane qenë duke kaluar. Një banor i zonës ka mundur të shpëtojë f

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:50.730Z

Po restaurohet ura e Shën Prodhromit

Ura 300 vjeçare e Shën Prodhromit, e cila ndodhet në fshatin Voskopojë, i është nënshtruar së fundmi restaurimit. Specialistë dhe punëtorë te Drejtorisë Rajonale të Kulturës Kombëtare nga bashkia e Korçës pasi kanë konstatuar disa problematika si dëmtimi i shtresës së sipërme,

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama