Rezultate te kerkimit per termin: +Vendbanimi

Total: 790
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:42.810Z

Cilët janë 12 presidentët e Superligës shqiptare

President. Sipas fjalorit të gjuhës shqipe është ai që zgjidhet për një periudhë kohe për të drejtuar një organizatë ose një institucion politik. Ndërkohë që dekadën e fundit të shekullit XX kjo fjalë iu shtua edhe botës së futbollit me një ndryshim goxha thelbësor. President

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:06.978Z

Ndërtimet dëmtojnë sitin arkeologjik

Krateri i një vendbanimi neolitik në fshatin Vashtmi të Korçës është dëmtuar nga ndërtimet e reja. Pjesa e vendbanimit është rrethuar me mure, ndërsa në territorin në nëntokën e të cilit arkeologët pretendojnë se ka objekte me vlera arkeologjike janë hedhur shtresa me zhavorr dhe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:48.608Z

Big Brother 4 Ja profilet e pretendenteve per banore

Prej tri ditësh, publiku ka filluar të njohë nga pak pretendentët për banorë të shtëpisë më të famshme në vend. 15 aspirantët kanë nisur të tregojnë për eksperiencat e tyre gjatë bisedave me njëri-tjetri

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:33.475Z

Dardanët zbulojnë trojet në “bronz”

Në lokalitetin Keqekollë, rreth 20 kilometra larg Prishtinës, është zbuluar vendbanimi dardan i epokës së bronzit dhe një kështjellë e antikitetit si ajo e Kekoles. Kjo shënon zbulimin e parë të një vendbanimi parahistorik dardan të epokës së bronzit dhe të një kështjelle të ant

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:52.565Z

Serbia nis kolonizimin e Kosovës

Qeveria e Serbisë ka nisur ndërtimin e një vendbanimi prej 300 shtëpive në veriun e Kosovës, për kthimin e 1500 serbëve nga Serbia. Ky projekt gjigant që quhet "Suncana Dolina" (Lugina e Diellit) i ngjan kolonizimit dhe është investimi më i madhi i Serbisë në periudhën e pasluftës n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:22.210Z

Koman, zbulohet vendbanimi i mesjetes se hershme

Ne kalane e Dalmaces ne Koman, nje ekspedite arkeologesh shqiptare dhe te huaj kane arritur te nxjerrin ne drite disa monedha te shekullit te 11 si dhe kane zbuluar zone me ndertime te stilit romak ne nje siperfaqe prej 20 hektaresh qe i perkasin mesjetes se hershme. Vendi i germimeve ndo

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:55.730Z

Droge nga Shqiperia36 te arrestuar ne Itali mes tyre 7 shqiptare

Te pakten 7 shqiptare te dyshuar si pjese e nje grupi te trafikimit te lendeve narkotike jane arrestuar mengjesin e djeshem ne Itali. Behet fjale per nje aksion ne shkalle te gjere te Antimafias Italiane koduar me emrin Cormorano. Njoftimet nga Italia bejne me dije se grupi shqiptar drejtohej nga

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama