Rezultate te kerkimit per termin: +Vendbanimi

Total: 790
No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:52.565Z

Serbia nis kolonizimin e Kosovës

Qeveria e Serbisë ka nisur ndërtimin e një vendbanimi prej 300 shtëpive në veriun e Kosovës, për kthimin e 1500 serbëve nga Serbia. Ky projekt gjigant që quhet "Suncana Dolina" (Lugina e Diellit) i ngjan kolonizimit dhe është investimi më i madhi i Serbisë në periudhën e pasluftës n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:22.210Z

Koman, zbulohet vendbanimi i mesjetes se hershme

Ne kalane e Dalmaces ne Koman, nje ekspedite arkeologesh shqiptare dhe te huaj kane arritur te nxjerrin ne drite disa monedha te shekullit te 11 si dhe kane zbuluar zone me ndertime te stilit romak ne nje siperfaqe prej 20 hektaresh qe i perkasin mesjetes se hershme. Vendi i germimeve ndo

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:55.730Z

Droge nga Shqiperia36 te arrestuar ne Itali mes tyre 7 shqiptare

Te pakten 7 shqiptare te dyshuar si pjese e nje grupi te trafikimit te lendeve narkotike jane arrestuar mengjesin e djeshem ne Itali. Behet fjale per nje aksion ne shkalle te gjere te Antimafias Italiane koduar me emrin Cormorano. Njoftimet nga Italia bejne me dije se grupi shqiptar drejtohej nga

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:32.027Z

Vendbanimi i Maliqit, ekspedita arkeologjike zbulon lagjen periferike

Gërmimet arkeologjike pranë vendbanimit të Maliqit në Korçë, kanë nxjerrë në dritë një lagje periferike që i përket prehistorisë. Arkeologët kanë provuar vazhdimësinë e jetës në këtë vendbanim duke nisur që nga viti 4 mijë para erës sonë, ndërsa Bashkia është duke projek

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:32.084Z

Zbulime arkeologjike në Maliq

Një vendbanim prehistorik prej 10 hektarësh është zbuluar në juglindje të vendit. Zbulimi në fushën e Maliqit u bë gjatë punës kërkimore të Institutit të Arkeologjisë. Specialistët gërmuan për dy javë në anën e djathtë të lumit Devoll, për të nxjerrë në dritë elementet e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:45.498Z

Pensionet, ja skema për emigrantët

 BLEDAR HOTIQeveria i jep të drejtën emigrantëve të paguajnë detyrimet e pashlyera dhe të përfshihen në skemën e marrjes së pensioneve. Në mbledhjen e fundit të qeverisë është marrë vendimi për të përfshirë të gjithë ato persona që kanë punuar në bujqësi nga 1993 deri

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:33.346Z

Prokurori “tradhton” të penduarin

Autori i Lajmit: red.Prokuroria e Krimeve të Rënda kërkon dënimin me 25 vjet heqje lirie për të penduarin e drejtësisë në dosjen “Kastrati”, Ibrahim Geci. Dy të akuzuarit për vrasjen e mjekut nga Hasi janë vënë në pranga mbështetur në dëshminë e Gecit. Ndërkohë që dy vëlle

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama