Rezultate te kerkimit per termin: +Albana +Sulejmani

Total: 43
No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:24.983Z

Kush do bëjë Vettingun? Mes pretendentëve Ina Rama, Albana Shtylla, Krenar Ahmetaj.

Një grup i vogël prej 4 ekspertësh tek Avokati i Popullit kanë marrë në dorë 190 aplikimet e kandidatëve për organet e reja të Vettingut. Ata janë trajnuar për të verifikuar përmbushjen e kritereve ligjore nga aplikantët për insitucionet e reja të kontrollit të figurës së pro

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:18.926Z

Matura, provimi i matematikës. Mbetës, 9 për qind e nxënësve

Kater Qendrat Kombetare te Vleresimit te Provimeve te Matures, ne Tirane, Elbasan, Fier dhe Shkoder kane perfunduar korrigjimin e provimit te dyte te detyrueshem, atij te matematikes. Sipas perfaqesuesve te ministrise se Arsimit nga 37 mije 115 maturante, rreth 3288, pra 8,86 % kane rezultuar mbetes

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:17.867Z

Nxënësit, tani pushime tre herë në vit

Ministria e Arsimit ka deklaruar se per vitin 2010-2011, do te ndryshoje struktura mesimore ne sistemin parauniversitar. Nxenesit do te fillojne vitin shkollor, nje jave me heret krahasuar me vitet e meparshme, por kete vit shkolllor ata do te kene me shume pushime, gjate semestreve. "Vi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:10.345Z

Matura shtetërore, publikohen programet orientuese

Vetem tre jave i ndajne maturantet nga provimet e detyrueshme dhe ato me zgjedhje, te cilat do tu japin shansin per te zene nje vend ne auditoret e universiteteve publike dhe ato private. Maturantet tashme jane ne fazen e fundit te konsultimeve per ti perfunduar ato ne daten 21 maj, pasi ne daten

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:08.801Z

Maturantët mbështesin programin orientues

Udhezuesi me i fundit, qe ka mberritur ne shkollat e mesme per pergatitjen e maturanteve, per provimet e detyrueshme, eshte mirepritur nga te rinjte. Rreth nje muaj para se ti neshtrohen ketyre provimeve, ata shprehen se ne programin orientues te detajuar, temat si per letersine dhe per lenden e mat

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:16.550Z

Letërsia, ngelin 3 për qind e maturantëve

Provimin e pare te matures shteterore, ate te letersise nuk kane mundur ta kalojne rreth 3% e maturanteve. Nderkohe sipas Ministrise se Arsimit, vetem 13 % e tyre kane mundur te sigurojne noten 9 dhe 10. sipas ketyre te dhenave qe raporton MASH, pjesa me madhe e maturanteve jane te nje niveli mesata

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:33.895Z

55 vjet nga baleti i parë shqiptar Halili dhe Hajria

Sot mbushen 55 vjet nga premiera e baletit të parë shqiptar Halili dhe Hajria një ngjarje për kulturën shqiptare. Ishte 13 janari i vitit 1963, kur kompozitori Tish Daija, baletmaestri Panajot Kanaçi, dirigjenti Mustafa Krantja e një suitë e tërë artistësh, vunë në skenë baletin Halili

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama