Rezultate te kerkimit per termin: +Alek +Popov

Total: 10
No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:50.859Z

Letërsia bashkëkohore ballkanike, në shqip

Libri “Roman Natyral” vjen për lexuesit si pjesë e kolonës “Letërsi bashkëkohore nga Ballkani”, me mbështetje të projektit TRADUKI, një rrjet ky evropian për letërsi dhe libra për Evropën Juglindore. Libri “Roman Natyral”, i autorit Georgi Gospodinov, ësht

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:44.504Z

Bashkim Shehu kandidat për çmimin "Ballkanika 2008"

Romani "Angelus Novus", i shkrimtarit Bashkim Shehu, është përzgjedhur mes librave që do të konkurrojnë për çmimin e madh "Ballkanika" për vitin 2008. Emrat e tjerë të përzgjedhur për këtë çmim janë bullgari Alek Popov me veprën "Kutia e zezë", greku Takis Theodoropoulos me "Trill

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:41.684Z

Bashkim Shehu konkurron në “Ballkanika ‘08”

Shkrimtari Bashkim Shehu me romanin e tij “Angelus Novus” do të përfaqësojë Shqipërinë në konkursin për romanin më të mirë të Ballkanit për vitin 2008. Çmimi letrar “Ballkanika 2008” për fituesin e romanit më të mirë pritet të shpallet më 5 tetor në Shkup, të Maqedonis

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:12.267Z

Ardian Vehbiu përfaqëson Shqipërinë në festivalin New Literature from Europe, në Nju Jork

TIRANË, 3 Nëntor /ATSH-Klajdi Musabelliu/- Midis autorëve të ndryshëm nga vende të Europës, Shqipëria do të përfaqësohet në Festivalin e përvitshëm të Letërsisë së Re nga Europa, që do të zhvillohet në datat 6-9 nëntor 2015 në Nju Jork, me shkrimtarin dhe publicistin Ardian Ve

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:45.372Z

Ballkanika shkon në Serbi

Dje në Shkup u zhvillua ceremonia e ndarjes së çmimeve letrare “Ballkanika”. Bashkim Shehu me “Angekus Novus” renditet i dyti Një hamam ballkanik meritoi dje çmimin letrar ndërkombëtar “Ballkanika” 2007. Bëhet fjalë për veprën e Vladislav B

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:45.106Z

Bashkim Shehu përfaqëson Shqipërinë në Ballkanika

Një roman dinjitoz për veprën më të mirë letrare të rajonit për dy vitet e fundit Bashkim Shehu me romanin “Angelus Novus” është përfaqësuesi i Shqipërisë për çmimin ndërkombëtar letrar që jepet në rajon, “Ballkanika 2007” dhe që këtë vit ësht

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:31.629Z

Kongoli prezanton romanin e fundit në Selanik

Fatos Kongoli do të rrëfejë të dielën në stendën e shtëpisë botuese ALDE, historinë e romanit të tij të fundit "Jetë në kuti shkrepësesh". I sapobotuar në gjuhën greke, ky roman do të prezantohet të dielën më 1 qershor në Panairin Ndërkombëtar të Librit që prej dy ditësh p

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama